آخرین اخبار

دندانپزشکی ایران با ۲ پله صعود، از سوئیس و کانادا پیشی گرفت

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

ایران در حوزه علوم دندانپزشکی در سال ۲۰۱۵ میلادی با دو پله صعود و با پیشی‌گرفتن از سوئیس و کانادا به رتبه ۱۲ دنیا رسید….

ایران در حوزه علوم دندانپزشکی در سال ۲۰۱۵ میلادی با ۲ پله صعود و با پیشی‌گرفتن از سوئیس و کانادا به رتبه ۱۲ دنیا رسید.
سعید عسگری، دبیر شورای سلامت دهان وزارت بهداشت ضمن بیان مطلب فوق، افزود: داده‌های سایت SJR نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا، برزیل، انگلستان و هند به عنوان ۴ کشور صدرنشین، هر یک موفق به تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله در حوزه علوم دندانپزشکی هستند.
سعید عسگری گفت: بر این اساس ایران با تولید ۳۰۵ مقاله در سال ۲۰۱۵ پس از کشور اسپانیا و کره جنوبی با بیش از ۴۰۰ مقاله در رتبه ۱۲ جهانی قرار گرفته است.
وی افزود: گرچه رتبه کشور در کل علوم تولید شده در ۲ سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به صورت ثابت در مقام شانزدهم باقیمانده و تغییری نکرده است، اما علوم دندانپزشکی در همین بازه‌های زمانی موقعیت ممتازتری را برای کشور ایجاد کرده است.
دبیر شورای سلامت دهان وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه در زمان حاضر جمهوری اسلامی ایران از نظر کل تولیدات علمی در منطقه خاورمیانه با اختلاف کمی از کشور ترکیه، مقام اول را به خود اختصاص داده است، اما در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی پس از کشور ترکیه قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه کشور ترکیه از نظر تعداد مقالات تولید شده در این ۲ رشته فاصله قابل توجهی با کشورمان دارد، بر ضرورت توجه ویژه مسئولان حوزه پژوهش و محققان به این موضوع تاکید کرد.
عسگری گفت: در جهت حصول به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز ۲۰ ‌ساله، لازم است سیاستگذاری‌های ویژه‌ای توسط تمام مسئولان مرتبط به منظور ایجاد شرایط لازم برای افزایش چشمگیر تولیدات علمی و کسب مقام اول منطقه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی صورت گیرد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست