اخبار ایران و جهان

کیوسک کتب علمی: فراسوی اینشتین

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در خاطرم هست که سال‌ها پیش یک مصاحبه از میچیو کاکو را می‌شنیدم که در آن سعی می‌کرد به زبان بسیار ساده، حوزه‌ی تخصصی فعالین‌هایش یعنی نظریه‌ی ریسمان را توضیح دهد. مضمونی از توضیح جذاب او که در خاطرم مانده است به این شکل بود:
در سالی در دنیای فیزیک وضعیت طوری بود که هر کسی یک ذره‌ی زیر اتمی کشف می‌کرد. به نحوی که در یک شوخی می‌گفتیم نوبل فیزیک امسال را باید به کسی بدهند که ذره‌ی زیر اتمی کشف نکند! زمانی که برای مصاحبه‌ی دکتری مراجعه می‌کردم یک از غصه‌هایم، حفظ کردن نام این ذره‌ها بود. بوزان، مزان، کاپا مزان، لامبدا پارتیکل و غیره. حالا امروزه، یک دانشجوی فیزیک می‌تواند به جای تمام این‌ها بگوید: ریسمان!
فکر نگارش این کتاب به اواسط دهه‌ی ۱۹۵۰ باز می‌گردد. یعنی زمانی که میکیو[۱] کودک در حال رشدی در کالیفرنیا بود و برای اولین بار نظریه‌ی یگانگی میدان‌ها به گوشش خورد.
میکیو در سال چهارم ابتدایی بود که از درگذشت دانشمند بزرگ آلبرت اینشتین آگاه شد. او دریافت که اینشتین چیزهای بزرگی در مدت عمر خود کشف کرده که موجب شهرت او شده است، اما پیش از اینکه بزرگترین کار خود را به انجام برساند، درگذشته است. میکیو، شیفته‌ی این داستان شد.
این سؤال و شگفتی برای میکیو که شخصی مانند اینشتین که دستاورد‌های بزرگی در فیزیک داشته است، چه کار بزرگی را ممکن است ناتمام گذاشته باشد، موجب شد تا از همان سنین کودکی به جستجوی کارها و دستاوردهای اینشتین بپردازد. هرچند نظریه‌ای برای یگانگی چهار نیروی جهان آرزوی بسیاری از فیزیک‌دانان جهان بوده است، اکثراً بسیار بعدی می‌دانستند که به این زودی‌ها بتوان به همچین نظریه‌ای دست پیدا کرد. بیشتر فیزیک‌دانان فکر می‌کردند که برای اینشتین خیلی زود و احتمال آن بسیار کم بوده است که به یگانگی چهار نیروی جهان دست یابد.
سالها بعد، هنگامی که میکیو در نظریه‌ی ریسمان‌ها کار می‌کرد، او هم به شدت بدگمان شد. هیچ‌کس جام شوارتز و جوئل شرک را در دهه‌ی ۱۹۷۰ جدی نگرفت. آن‌ها اعلام می‌کردند که شاید شکر بسیار پیشرفته‌ی نظریه‌ی ریسمان‌ها همان نظریه‌ی معروف یگانگی میدان‌ها باشد که اینشتین و دیگر فیزیک‌دان‌ها به آن توجه نکرده بودند.
با این توضیحات، میکیو کاکو و جنیفر تامسون، این کتاب، یعنی کتاب فراسوی اینشتین را نوشته‌اند و در آن سعی بر توضیح نظریه‌ی ریسمان، ابر رسیمان و ام‌تئوری، به زبانی ساده و قابل فهم برای خوانندگان توضیح دهند و توضیح دهند چگونه این نظریه می‌تواند نظریه‌ای برای یگانگی میدان‌ها باشد.
خود نویسندگان در مورد این کتاب می‌گویند:
«در این کتاب، ما به این موضوع تکیه کرده‌ایم که چگونه نظریه‌ی ابر ریسمان‌ها توصیف یگانه‌ای از ماده را ارائه می کند. ما خواص گوناگون ذرات زیر اتمی مانند کوارک، لپتون، ذرات یانگ میلز، گلوئون و غیره را مورد توجه قرار داده و توضیح داده‌ایم که چگونه می‌توان این خواص را با نوسان‌های مختلف بر ابر ریسمان‌ها توجیه کرد.
ما از این پیشرفت‌های شگفت‌انگیز فیزیک هیجان زده شده‌ایم و امیدواریم کتابی نوشته باشیم که در عین اینکه منبع قابل اعتمادی است، جالب هم باشد. اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم، این کتابی است که میکیو آرزو می‌کرد ای کاش هنگامی که جوان بود آن را می‌خواند.»
در این کتاب، کاکو مانند عادت همیشگی‌اش سعی می‌کند با بیانی جالب و روان، به توضیح نظریات مختلف و چگونگی تولد نظریه‌ی ریسمان بپردازد، آن را موشکافی کند و توضیح دهد چگونه نظریه‌ی رسیمان می‌تواند نظریه‌ای یکپارچه برای همه‌چیز باشد.
اگر به فیزیک نظری و یافتن نظریه‌ای یکپارچه برای توضیح تمامی ذرات هستید، خواندن کتاب فراسوی اینشتین را به شما پیشنهاد می‌کنم.

مشخصات کتاب:
عنوان: فراسوی اینشتین/ مروری بر تکامل فیزیک نظری پس از اینشتین
مؤلفین: میکیو کاکو و جنیفر تامسون
انتشارات: فاطمی
تعداد صفحات: ۲۵۶ صفحه

[۱]  – در این کتاب مترجم نام نویسنده را به میکیو ترجمه کرده است، به همین دلیل در این معرفی از این نام استفاده می‌شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست