اخبار ایران و جهان

کسب رتبه سوم رشد علم جهانی توسط ایران

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

بر اساس نمایه آی .اس .آی، جمهوری اسلامی ایران رتبه سوم دنیا را در رشد علم کسب کرد….

به گفته دکتر دهقانی، رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ در پایگاه استنادی آی.اس.آی رشد کل علم دنیا منفی بوده درصورتی که ایزان رتبه سوم رشد علمی در دنیا را پس از روسیه و استرالیا به خود اختصاص داده و نسبت به دو سال گذشته میلادی از لحاظ کمیت تولید علم ، رشد داشته است در حالی که  بوده است.
دکتر دهقانی اظهار داشت: مقایسه تعداد مدارک علمی کشور که در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵در پایگاه استنادی آی.اس.آی نمایه شده است، در مقایسه با سایر کشورهای دنیا نشان می دهد که رشد کمیت تولید علم جمهوری اسلامی ایران حدود ۸% است و پس از دو کشور روسیه و استرالیا که به ترتیب حدود ۱۳% و ۹% رشد علم دنیا را در اختیار دارند، ایران سومین کشور دنیا از لحاظ تولید علم است.
وی با بیان اینکه اطلاعات پایگاه استنادی آی.اس.آی در سال ۲۰۱۵ بسیار کامل تر از اسکوپوس است و استناد به این پایگاه تصویر بهتری از علم کشور را فراهم می آورد گفت : علیرغم اینکه اطلاعات پایگاه استنادی آی.اس.آی در سال ۲۰۱۵ هنوز تکمیل نشده است، تعداد مدارک کشور نسبت به سال ۲۰۱۴ رشد هشت درصدی را نشان می دهد و تعداد مقالات ایران در این پایگاه که در سال ۲۰۱۴ تعداد ۳۱٫۵۸۶ بود در سال ۲۰۱۵ به ۳۴٫۳۵۹  مورد افزایش یافته است.
رئیس مرکز اطلاع رسانی علوم و فناوری وزارت علوم گفت: سهم کمیت تولید علم ایران در پایگاه استنادی آی.اس.آی که در سال ۲۰۱۳ برابر با ۱٫۳% بود در سال ۲۰۱۴ به ۱٫۴%، در سال ۲۰۱۵ به ۱٫۵%  و در سال ۲۰۱۶ به ۱٫۸% افزایش یافته است.
وی افزود: براساس آخرین اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسکوپوس در تاریخ ۸/۴/۱۳۹۵، سهم جمهوری اسلامی ایران از کل تولید علم دنیا در سال ۲۰۱۶ برابر با ۱٫۹% است. در سال ۲۰۱۰ سهم ایران از کل تولید علم دنیا برابر با ۱٫۲%  و در خلال سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ این رقم حدود ۱٫۵%  بوده است.
دکتر دهقانی گفت : رشد کل علم دنیا در آی.اس.آی، منفی چهار دهم درصد است به این ترتیب که در سال ۲۰۱۴ در این پایگاه ۲٫۳۱۶٫۵۵۴  مدرک نمایه شده بود تاکنون و در سال ۲۰۱۵ در این پایگاه ۲٫۳۰۷٫۵۳۴ مدرک نمایه شده است.

منبع: روابط عمومی وزارت علوم تحقیقات و فناوری

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست