آخرین اخبار

آغاز برنامه توسعه شبکه ۵G

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ پروژه “رصد فناوری و تدوین برنامه جامع توسعه شبکه ۴G و “۵G شروع به کار کرد….

پیرو تصویب طرح ۵G و توسعه ۴G  توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پروژه “رصد فناوری و تدوین برنامه جامع توسعه شبکه ۴G و ۵G ” با هدف ارائه راهبرد و برنامه اجرایی در حرکت به سمت ۵G با در نظر گرفتن تمامی ذینفعان و بازیگران این حوزه از خرداد ماه سال جاری آغاز بکار کرد.
بنابر این گزارش، شناخت فناوری مذکور و ابعاد مختلف آن، تحلیل و بررسی کاربردهای مختلف ۵G و فناوری‌های مورد نیاز، شناخت اکوسیستم این فناوری و تکامل آن، بررسی زنجیره ارزش با توجه به هر مورد کاربرد و تحلیل بازیگرانی که در آینده با ظهور این فناوری ایجاد خواهند شد از اقدامات لازم در این پروژه می‌باشد.
همچنین شناسایی عوامل کلیدی و پیش ران‌های این شبکه، بررسی اسناد بالادستی و بررسی وضعیت و توانمندی‌های داخلی به همراه برگزاری جلسات و پنل با نخبگان و متخصصان این حوزه به اتخاذ استراتژی‌ها و راهبردهای مناسب کمک خواهند نمود.
نسل پنجم شبکه موبایل (۵G)، باید قادر باشد موارد کاربرد متنوعی را پشتیبانی نماید. نمونه‌هایی از این کاربردها عبارتند از تامین ظرفیت بالا در ناحیه با چگالی زیاد (مانند محیط شهری)، ادارات با واقعیت مجازی، دسترسی پهن باند در هر جا، حجم وسیعی از اتصالات سنسورها (با توان مصرفی کم و هزینه کم) و اتومبیلهای متصل به هم. این موارد کاربرد را می‌توان در قالب سه سرویس اتصال بسیار پهن باند موبایل (xMBB)، اتصال حجم وسیعی از وسایل (mMTC) و اتصال دستگاهها با ماموریت بحرانی (uMTC) مانند اتومبیلهای متصل به هم قرار داد. مسلما نسل پنجم شبکه موبایل باید قادر باشد الزامات متنوع این موارد کاربرد را تامین نماید. برای این منظور تکنیک‌های مختلفی در بخش رادیو معرفی شده و در حال استاندارد سازی است. همچنین لازم است که شبکه به صورت انعطاف‌پذیری عمل نموده و هر سرویس را با توجه به الزامات مورد نیاز آن تامین نماید. رسیدن به این منظور با مجازی‌سازی تمامی بخش‌های شبکه حتی دسترسی رادیویی حاصل خواهد شد. ظهور این فناوری مسلما بازیگران جدیدی را ایجاد خواهد نمود و با توجه به هر مورد کاربرد زنجیره ارزشی تشکیل میشود که به طور قطع اپراتورهای موبایل در مرکز آن زنجیره خواهند بود.
به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد طرح و آخرین اخبار حوزه ۵G علاقه مندان می‌توانند سایت پژوهشمان نسل پیشروی ارتباطات (پنپا) مراجعه نمایند.

 

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست