پزشکی و سلامت کلینیک علمنا

کلینیک علمنا: علی کریمی و آلوپسی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

”کلینیک علمنا” نام بخش تازه ای است که در سرویس پزشکی و سلامت علمنا ایجاد شده است و در آن قصد داریم هر هفته به معرفی یک بیماری خاص و تا حدودی ناشناخته بپردازیم و از علایم آن، دلایل ابتلا و روش های درمانی موجود یادداشتی تهیه و در اختیار شما مخاطبان گرامی قرار دهیم. همچنین سعی داریم از این پس در این بخش، بیماری هایی را معرفی نماییم که در یک بازه زمانی نامش بیشتر در فضای رسانه ای کشور بر روی زبان ها افتاده باشد و بتواند آگاهی دو چندان برای مخاطبان ایجاد نماید. از همین رو کلینیک علمنا را با بیماری ”آلوپسی” آغاز خواهیم کرد. در ادامه با مطالعه این یادداشت علاوه بر آشنایی با این بیماری و علایم و روش های درمان آن از علت انتخاب آن نیز آگاه شوید.

آلوپسی یا آلوپشی در لغت به معنی ریزش و کم شدن مو بوده و آلوپسیا بیماری پوستی است که در نتیجه از دست دادن مو در روی پوست سر و در نقاط دیگر بدن حاصل می شود. این بیماری معمولا بصورت لکه های گرد، صاف، کوچک یا بزرگ روی پوست سر ایجاد شده و تا جائی که تمام موی سر یا کل موهای بدن دچار ریزش شود، می تواند پیشروی کند. سه نوع آلوپسی شناخته شده وجود دارد: آلوپسی آره آتا، آلوپسی توتالیس و آلوپسی یونیورسالیس.
۱- آلوپسی آره تا: اولین و شایع ترین نوع آلوپسی، آره آتا می باشد که در فارسی به ریزش سکه ای یا منطقه ای ترجمه می شود، زیرا همانند یک سکه ی گرد، موی سر خالی می شود.
۲- آلوپسی توتالیس: دومین نوع آلوپسی که شیوع آن نسبت به نوع اول و سوم خیلی کمتر است، آلوپسی توتال نام دارد که در فارسی به معنی ریزش کلی ترجمه می گردد که در این نوع ریزش یا موهای سر و گردن ریزش پیدا می کند یا بدن خالی از مو می شود .
۳- آلوپسی یونیورسالیس: سومین و آخرین نوع آلوپسی، یونیورسال نام دارد که در این نوع، هیچ تار مویی در هیچ نقطه از از بدن رویش پیدا نمی کند .
این بیماری در سنین مختلف بروز می کند. آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری وجود نداشته و احتمال بروز آلوپسی در زنان و مردان به یک اندازه است. همچنین ابتلای ناخن‌ها به این بیماری در ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد دیده می‌شود.
اما یکی از دلایلی که باعث شد به سراغ این بیماری رفته و آن راشرح دهیم شایعه ای نزدیک به واقعیت است که در فضای رسانه ای کشور منتشر شده است و آن هم اینکه علی کریمی طی ماه های اخیر با آلوپسی آره آتا روبرو شده است. تصاویری که در زمان حضور علی کریمی در تمرین پرسپولیس برای روحیه دادن به سرخپوشان منتشر شد، نشان می داد که او با ریزش ناگهانی چند قسمت از ریش خود روبرو شده است. سیر این مشکل چندی قبل آغاز شد و علی کریمی وقتی در مراسم قرعه کشی لیگ برتر در فصل گذشته حضور یافت با ریزش بخش کوچکی از ریش خود روبرو شده بود و حالا انتشار تصاویر جدیدتر نشان می دهد که روند درمان او خیلی در این مدت موفق نبوده است و باید امیدوار بود در آینده این روند وضعیت بهتری به خود بگیرد.

کلینیک علمنا - علی کریمی - آلوپسی

آلوپسی آره آتا یا همان ریزش موی منطقه ای، یک بیماری پوستی غیر قابل پیش بینی و دوره ای می باشد. علل این بیماری ناشناخته است، اما ارث و مشکلات عاطفی مثل اضطراب ممکن است نقش داشته باشد. گاهی هم به علت التهاب تیروئید یا کم خونی وخیم رخ می دهد. امکان دارد خودایمنی نیز در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد. اگر یک ماده بیگانه وارد بدن موجود زنده شود، سیستم دفاعی موادی را به نام آنتی کور ترشح می کند تا ماده ی بیگانه را از بین ببرد. به این واکنش مصونیت یا ایمیونیتی می گویند. در مواردی بدن به اشتباه علیه بافت های طبیعی خودش آنتی کور ترشح می کند که به آن خودایمنی می گویند. خودایمنی برای هر بافتی از بدن مانند پوست، مو، بافت استخوان، مفاصل، عضلات، دستگاه گوارش، غده تیروئید، غده آدرنال و غیره می تواند رخ دهد.
آلوپسی آره آتا که به فرانسه بیماری پلاد هم نامیده می شود، باعث می شود ناگهان موهای یک منطقه از بدن بریزد. این ریزش ناگهانی معمولا گرد یا بیضوی است. قطر لکه های فاقد مو اغلب ۱ تا ۵ سانتی متر است. موهای خاکستری و سفید به ندرت گرفتار این حالت می شوند اما گاهی سفیدی ناگهانی موها شبیه نمک و فلفل (سفید و سیاه) می تواند مقدمه شروع آلوپسی آره آتا باشد. در ۱۰ درصد موارد به خصوص مواردی که بیماری طول می کشد، ناخن ها هم مبتلا می شوند. بیماری ناخن ها به صورت نقاط فرورفته به اندازه سوزن ته گرد و خطوط طولی یا عرضی روی صفحه ناخن ها است. اغلب مواردی که فقط یک یا دو لکه ریزش مو دیده می شود، بیماری خود به خود و بدون هیچ درمانی بهبود می یابد. ولی در مواردی ممکن است گسترده شود و تمام موی سر یا تمام موهای بدن بریزد.
آلوپسی آره آتا در موارد زیادی با اگزمای آتوپیک پوستی و در موارد کمتری می تواند با سایر بیماری های خودایمنی، بیماری لیکن پلان، نشانگان داون و غیره همراه شود. اگر بدن شخص مستعد باشد، وارد شدن هرگونه استرس جسمی یا روحی بر بدن، می تواند باعث بروز این بیماری شود هر چند استعدادهای ارثی هم در بروز آن موثر است. جراحی های طولانی مدت همراه با بیهوشی عمومی، خبر ناگهانی بد و ترس شدید به خصوص در کودکان مثال هایی از استرس های جسمی و روحی هستند.
در طاسی منطقه ای هیچ گونه شواهد قابل مشاهده ای از بیماری روی پوست سر به چشم نمی خورد. در مبتلایان، هیچ دردی در محل وجود ندارد و پوست کاملا صاف و طبیعی است. حتی هیچ خارشی در منطقه درگیر وجود ندارد.
در حال حاضر هیچ روشی برای پیشگیری از آلوپسی آره آتا وجود ندارد. این بیماری معمولا به طور خود به خودی بهبود می یابد و رشد مجدد مو طی ۱۸ ماه تا ۳ سال، ناحیه طاس شده را می پوشاند. در بیمارانی که تعداد این نواحی کم و اندازه آن ها کوچک باشد، معمولا بهبودی کامل است. این اختلال در ۲۵ درصد موارد دوباره عود می کند. همچنین این بیماری مسری نیست و هیچ رژیم غذایی یا پرهیز خاصی برای مبتلایان توصیه نمی شود.
درمان های به کار گرفته شده در این بیماری شامل موارد زیر است:
۱- تزریق کورتون موضعی و عضلانی
۲- استفاده از پماد و کرم های موضعی مانند ماینوکسیدیل، آنتیرال و غیره
۳- قرص های کورتیزون
۴- ایمونوتراپی موضعی
۵- پرتو درمانی
اگر در موارد خفیفی که ریزش مو در حد ۱ تا ۲ پلاک، بعد از ۳ ماه خود به خود شروع به بهبود نکرد، باید درمان آغاز شود. در مواردی که بیمار تحت استرس های عصبی مداوم است، باید علاوه بر درمان پوستی، از نظر روانی هم تحت درمان قرار گیرد. اولین قدم درمانی در مواردی که تعداد ضایعات فاقد مو کم و کوچک باشد، تزریق داخل پوست با داروهای کورتیکواستروییدی تزریقی است. اگر درد تزریق برای بیمار قابل تحمل باشد، می توان حداکثر تا ۵۰ درصد پوست سر فاقد مو را تزریق کرد. در مواردی اگر موادی مانند DNCB با رقت خاصی به پوست سر مالیده شوند، موثر هستند. این مواد از طریق آلرژی تماسی و تحریک پوست سر، زخم خفیفی در آن ایجاد می کنند که باعث تحریک سیستم ایمنی، تنظیم خودایمنی و رشد مجدد موها در بعضی بیماران خواهد شد. ولی متاسفانه این داروها در بیشتر بیماران بی تاثیر هستند یا موهای رشد کرده پس از مدتی می ریزند. با توجه به عوارض جدی داروها و اینکه در بسیاری از موارد بعد از قطع دارو، بیماری عود می کند، در مواردی مانند آلوپسی توتالیس و آلوپسی یونیورسالیس استفاده از کلاه گیس و تاتوی ابروها تا حد زیادی از آزردگی بدون مو بودن به خصوص در خانم ها جلوگیری می کند. بنابراین در حال حاضر درمان قابل تأییدی از طرف FDA برای انواع آلوپسی های آره آتا، توتالیس و یونیورسالیس وجود ندارد. با وضع موجود، پزشکان و پژوهشگران به دنبال کشف راه درمان کامل این عارضه هستند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست