اخبار ایران و جهان

دانشگاه علمی کاربردی “امید” دار شد!

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

باز هم اخبار مربوط به حوزه علم و فناوری کشور و باز هم یک عزل و انتصاب ناگهانی دیگر! روز شنبه گذشته یعنی پنجم تیر، خبر عزل دکتر اخباری رییس دانشگاه علمی کاربردی بر روی خروجی سایت وزارت علوم قرار گرفت. خبری ناگهانی که به نظر می رسید در خود مجموعه دانشگاه علمی کاربردی و حوزه ریاست آن هم کمتر کسی مطلع بوده است.
عزلی که خود اخباری هم در روز تودیع از دلایل آن ابراز بی اطلاعی کرد و به گفته دکتر روشن، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حاصل حکم کردن اقتضائات بوده است! اقتضائاتی که کسی از آن مطلع نیست و تاکنون فرد مسئولی نیز از وزارت علوم در مورد جزییات آن توضیحی ارائه نکرده است. اما مطلب مشخص این است که اخباری به صراحت اعلام کرده استعفایی در کار نبوده و از این جمله اینگونه برمی آید که هرچه که هست مربوط به جلسات مدیران عالی وزارت علوم و اسرار مگوی این وزارت خانه پر حاشیه می باشد.
عده ای تغییر انجام شده را در راستای طرح ادغام دو دانشگاه علمی کاربردی و فنی حرفه ای دانسته اند؛ اما این فرض نیز با توجه به اظهار نظر معاون حقوقی وزیر علوم که گفته است ”اگر چنین تصمیمی داشته باشیم ترجیح می‌دهیم به صورت شفاف و در قالب طرح آمایش آموزش عالی کار خود را اجرا کنیم” قابل قبول نیست.
اما فرد جایگزین و سرپرست جدید این دانشگاه کسی نیست جز محمد حسین امید، معاون مالی و اداری وزارت علوم و استاد تمام گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران، که با حفظ سمت به سرپرستی این دانشگاه نیز منصوب شده است.
اکنون این سوال مطرح می شود که آیا این دو مسئولیت برای دکتر امید باعث وارد شدن ضربه به پیکره نحیف و رنجور دانشگاه علمی کاربردی نمی شود؟ دانشگاهی که در سال های اخیر با تغییرات ساختاری زیادی مواجه بوده و هرگز نتوانسته به آن جایگاه مد نظر برنامه ریزی شده برای آن دست یابد و اکنون نیز طبق ریل گذاری های صورت گرفته باید به یک دانشگاه نسل سوم تغییر پیدا کرده و نقش مهمی را در اهداف علمی و تحقیقاتی کشور بر عهده گیرد.
مسئله چند شغله بودن مسئولین و نبودن تعریفی درست از آن یک معضل اساسی در جامعه ما است و دستگاه های مختلف سعی در رفع این ایراد اساسی داشته اند. اما اکنون مجالی برای پرداختن به این موضوع وجود ندارد. با این حال نمی توان از این نکته صرف نظر کرد که در تمامی دستگاه ها و نهادها همواره فرد یا افرادی وجود دارند که می توانند در صورت هر عزل یا کمبود ظاهری نفرات، بار چندین سمت را بر دوش  بکشند و سریعا از طرف مدیر مربوطه به عنوانی جدید منصوب گردند. واقعیتی که در وزارت علوم برای محمد حسین امید رخ داده و در پاسخی عجیب، روشن عنوان کرده است: همکار من از توانایی بالایی برخوردار است و می‌تواند در عرصه‌های مختلف خوش بدرخشد که این موضوع را به وی تبریک می‌گویم.
حال باید این دو موضوع در روزهای آینده مشخص گردد؛ اول اینکه چرا تغییراتی ناگهانی برخلاف شعارهای دولت یازدهم در دستور کار وزارت خانه ها و مخصوصا وزارت خانه علوم قرار دارد و کسی از دلایل این تغییر مطلع نیست و دوم اینکه باز هم طبق شعارهای دولت یازدهم که مخالف چند شغله بودن مدیران بوده است چرا در چنین سطحی یعنی معاونت وزیر و ریاست یک مجموعه دانشگاهی، این انتصاب روی داده است؟

منبع اصلی این خبر، خبرگزاری فارس می باشد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست