پزشکی و سلامت

میگرن و تغییر ساختار مغز

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

طبق یک پژوهش جدید، میگرن ممکن است تاثیرات ماندگاری بر روی ساختار مغز داشته باشد. این پژوهش مشخص کرده است که میگرن ریسک ضایعات مغزی، ناهنجاری های ماده سفید مغز و تغییرات حجم مغز را نسبت به کسانی که فاقد این بیماری هستند، بالا می برد. این عواقب برای افراد دارای حمله های میگرینی شدید تر از افراد دارای میگرن خاموش است.
دکتر مِسود آشینا (Messoud Ashina, MD, PhD) نویسنده ی ارشد این تحقیق در دانشگاه کپنهاگِ دانمارک بیان کرد: “مرسوم است که میگرن را به عنوان یک اختلال خوش خیم و بدون اثرات طولانی مدت برای مغز در نظر می گیرند. بررسی ها و تجزیه و تحلیل ما نشان می دهد که این اختلال ممکن است ساختار مغز را به اشکال مختلفی به طور دائمی تغییر دهد.”
محققان در این بررسی، ۶ جمعیت مختلف از ۱۳ کلینیک متفاوت را مورد پژوهش قرار دادند تا ببینند که آیا در افراد مبتلا به میگرن خطر ابتلا به ضایعات مغزی، اختلالات ساکن و یا تغییرات حجمی مغز بالا می رود یا خیر. این تحقیق به کمک تجزیه و تحلیل اسکن های مغزی MRI این افراد و افراد سالم انجام شد. نتایج نشان داد در افراد دارای حمله های میگرنی میزان ضایعات مغزی %۶۸ نسبت به افراد فاقد این اختلال افزایش داشت و این میزان در افراد دارای میگرن خاموش %۳۴ بود. اختلالات انفارکتوس-مانند در افراد دارای حمله های میگرنی %۴۴ بیشتر از افراد دارای میگرن عادی (خاموش) بود. همچنین تغییرات حجمی مغز در افراد میگرنی شایع تر از افراد غیر میگرنی بود.
آشینا اضافه کرد: “میگرن در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند بار شخصی، شغلی و اجتماعی قابل توجهی ایجاد کند. امیدواریم با ادامه ی این تحقیقات بتوانیم ارتباط بین میزان تغییرات ساختار مغز و تعداد حملات و مدت زمان هر حمله میگرنی را دریابیم. همچنین فهمیدن این موضوع که این ضایعات مغزی چگونه بر عملکرد مغز اثر می گذارد جز برنامه های آتی این پژوهش است.”

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست