آخرین اخبار

جایزه موسسه فایمن برگزیده خود را شناخت

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

به افتخار ریچارد فایمن (فیزیکدان نامی معاصر) جایزه ای تحت عنوان “جایزه بین‌المللی فایمن” ایجاد و نام‌گذاری شده‌ است که هر ساله در دو زمینه‌ نظری و تجربی به محققانی اعطا می‌شود که کار آنها موید بیشترین پیشرفت در زمینه ساخت مولکولی باشد.
جایزه سال ۲۰۱۵ در حوزه تجربی به سیمونز، استاد و مدیر مرکز عالی فناوری محاسبات و اطلاعات کوانتومی دانشگاه استرالیایی UNSW، بدلیل تحقیقات شخصی وی در زمینه جدید اتمی-الکترونیک ( ابزارهای الکترونی اتم مقیاس) اعطا شد.
گروه تحقیقاتی او، تنها گروه در سرتاسر دنیاست که قادر به ساخت ابزارهای با دقت اتمی در سیلیکون است همچنین آنها اولین گروه در دنیا بودند که موفق به تولید ترانزیستورهای تک اتمی شدند.
علاوه بر این آنها موفق به تولید نازک‌ترین سیم‌های هادی ساخته شده از سیلیکون شدند که پهنای آن، تنها در حدود چهار اتم فسفر و ارتفاع آن یک اتم است.
جولیا بوسمن رئیس موسسه دوراندیشی می‌گوید: « این جایزه پنج هزار دلاری سبب تشویق و ترغیب بیشتر دیگر محققان خواهد شد. ما اعتقاد داریم که نوآوری‌های بزرگی را می‌توان در نانومقیاس کشف کرد.»
سیمونز نیز می‌گوید:« من از دریافت این جایزه بسیار خوشحال هستم. با ساخت ابزارهای الکترونیکی به صورت اتم به اتم، ما درک بسیار جامع از چگونگی رفتارهای دنیا در مقیاس اتمی بدست می‌آوریم که بسیار جالب و هیجان انگیز است.»
در حال حاضر سیمونز، مدیر CQC2T است و بیش از ۱۸۰ محقق در شش دانشگاه استرالیا را رهبری می‌کند. در گذشته او دو جایزه کمک‌ تحصیلی فدراسیون شورای تحقیقات استرالیا را دریافت کرده است.
همچنین سیمونز بخاطر تحقیقات مهم در فیزیک موفق به دریافت مدال پاوسی آکادمی علوم استرالیا در ال ۲۰۰۵ (۲۰۰۵) و مدال Thomas Ranken Lyle (2015) شده است. در سال ۲۰۱۲ به عنوان دانشمند برتر این دانشگاه انتخاب شد و در سال ۲۰۱۵ نیز موفق به دریافت جایزه Eureka شد.
گفتنی است در سال ۱۹۵۹ ریچارد فایمن یک سمینار رویا پردازانه در موسسه فناوری کالیفرنیا برگزار کرد و گفت: «اگر توانایی خود را به آنچه که انجام می‌دهیم معطوف کنیم مشکلات حوزه شیمی و زیست‌شناسی برطرف خواهند شد.»
هر دو جایزه فایمن برای سال ۲۰۱۵ است. جایزه بخش نظری نیز به مارکوس بوهلر استاد موسسه فناوری ماسوچوست برای ابداع روش‌های مدل‌سازی، طراحی و ساخت جدید تعلق گرفت.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست