آخرین اخبار

ضرورت تاسیس بانک «Y» در کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گفته استاد انستیتو پاستور ایران تاسیس بانک کروموزوم «Y» در کشور ضروری است….

در هر سلول اکثر پستانداران یک جفت کروموزوم جنسی وجود دارد که در مردها به شکل “XY” و در زن ها به شکل “XX” است.
کروموزوم Y یا کروموزوم ایگرگ یکی از دو کروموزوم هایی است که در اکثر پستانداران از جمله انسان کار تعیین جنسیت را به عهده دارد.
دی ان ای در این کروموزوم از پدر به پسر منتقل می شود، در واقع می‌توان گفت بسیاری از نام‌های خانوادگی را ردیابی می‌کند. تجزیه و تحلیل دی ان ای به این دلیل در پژوهش‌های تاریخچهٔ خانواده‌ها کاربرد دارد.
از این رو سیروس زینلی، استاد انستیتو پاستور ایران در همایش علمی انسان شناسی قانونی و حقوقی با اشاره به کاربرد کروموزوم y در تعیین هویت و جمعیت انسانی، بررسی میتوکندری و کروموزوم y از راه‌های درک خصوصیات منحصر به فرد سلول‌ها به منظور تبار شناسی را مطرح کرد.
سیروس زینلی با بیان اینکه با بررسی کروموزوم y بسیاری از شباهت‌ها و قرابت‌های ذکوری مشخص می‌شود، افزود: «اما نمی‌توان به قطعیت این رابطه‌ها را مشخص کرد و در این راه باید از روش‌های دیگر هم بهره گرفت.»
وی در ادامه بر لزوم ایجاد بانک اطلاعات کروموزوم y در کشور به منظور تبار شناسی، امور جنایی، صدور تابعیت و غیره تاکید کرد و گفت: «امروزه استفاده از کروموزم y برای شناسایی اجداد به تجارتی جهانی تبدیل شده است زیرا که اکثر افراد و به ویژه مهاجران علاقه دارند از تبار خویش مطلع شوند.»

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست