آخرین اخبار

هوای آلوده خانه؛ دشمن قلب انسان

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

طبق نتایج پژوهش محققان علوم پزشکی تهران؛ آلودگی هوای خانه حمله قلبی را افزایش می دهد….

تماس طولانی مدت با آلودگی هوای خانه ناشی از سوخت‌ نفت و گازوئیل برای تولید گرما، روشنایی و پخت‌وپز، باعث افزایش مرگ‌ومیر و حمله قلبی می شود. این یافته، حاصل تحقیقات و آزمایشات محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری انستیتو تحقیقات سرطان انگلستان و امریکا و سازمان بین‌المللی تحقیقات سرطان است.
طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، نیمی از جمعیت جهان در فقر بسر می‌برند و برای گرما، روشنایی و پخت‌وپز، از سوخت استفاده می‌کنند که از میان آنها سوخت‌های پاک تر مثل گاز طبیعی، باعث مرگ‌ومیر کمتری می شود.
گفتنی است این پروژه تحقیقاتی توسط محققان ایرانی با رهبری دکتر رضا ملک‌زاده از پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران،در جمعیت شمال شرق ایران در استان گلستان از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ انجام گرفته است. (مطالعه کوهورت گلستان).
در این مطالعه از ۵۰ هزار و ۴۵ شرکت‌کننده، ۵۸ درصد آنها خانم و سن متوسط افراد در زمان ورود به مطالعه ۵۲ سال بود. بیشتر شرکت‌کنندگان در مطالعه نژاد ترکمن داشتند (۷۴ درصد) و در مناطق روستایی زندگی می‌کردند (۸۰ درصد).
شرکت‌کنندگان پرسشنامه سبک زندگی را تکمیل کردند که در آن تماس با سوخت خانگی برای پخت‌وپز و گرما در طول زندگی مورد بررسی قرارگرفته است. فشارخون و سایر متغیرها نیز به‌طور منظم اندازه‌گیری شد.
محققان دریافتند افرادی که از گازوئیل یا نفت استفاده می‌کردند ۶ درصد افزایش احتمال مرگ‌ومیر در طی ۱۰ سال داشتند. همچنین ۱۱ درصد افزایش احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی و ۱۴ درصد افزایش احتمال ابتلا به بیماری قلبی ایسکمیک (در اثر لخته) داشتند.
درحالی‌که کسانی که از گاز طبیعی استفاده می‌کردند در مقایسه با سایر منابع سوخت، ۶ درصد کاهش احتمال ابتلا به مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی داشتند.
سامیت، محقق و فلوشیپ بیماری‌های قلبی عروقی در دانشگاه شیکاگو می‌گوید: می‌دانیم که محصولات تنباکو و سیگار و آلودگی هوای بیرون از منزل با مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی مرتبط است.
مطالعه ما با استفاده از سابقه و مدت زمان تماس با آلودگی خانگی ناشی از سوخت نفت و گاز، برای اولین بار نشان داد که تماس با آلودگی خانگی ناشی از سوخت نیز، یک ریسک فاکتور مستقل برای افزایش بیماری‌های قلبی عروقی، مرگ ناشی از حملات قلبی و مرگ‌و میر کلی است.
میتر نیز معقتد است: ازآنجاکه بیماری‌های قلبی عروقی شایع‌ترین علت مرگ در دنیاست مهم است که پزشکان ریسک باید فاکتورهای قابل‌تغییر بیماری‌های قلبی ازجمله آلودگی هوای خانه را بررسی کنند.
مرحله بعد، طراحی مطالعه‌ای است که بتوان به وسیله آن ارتباط دوز – پاسخ را بین استفاده از سوخت خانگی و ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی دریافت.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست