پزشکی و سلامت

چرا نسخه الکترونیک پیچیده نمی شود/ سومین سال پیگیری یک خبر

نوشته شده توسط محمدهادی تقی نتاج

به این دو لینک (لینک۱، لینک۲) توجه نمایید و اندکی وقت برای مرور محتوای آن بگذارید. علمنا در دو مقطع، یعنی دی ماه ۹۳ و خرداد ماه ۹۴ پیگیر طرحی در حوزه سلامت شده بود که در صورت اجرایی شدن می توانست تحولی مثبت و با ارزش در داخل کشور ایجاد نماید. طرح الکترونیکی شدن نسخه های پزشکی.
طرحی که دو سال پیش در فضای رسانه ای کشور مطرح شد و بازتاب های گسترده ای هم در بین اهالی این حوزه و پزشکان و داروسازان داشت. اما هنوز به سرانجام شایان ذکری نرسیده و معلوم نیست در کدام بن بست گرفتار کدام تبصره، آیین نامه و یا حتی کارشکنی هایی شده است.
علمنا برای پیگیری این موضوع و پرده برداشتن از دلایل این تاخیر و عدم اجرایی شدن، این بار هم با دکتر خیری، عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران مصاحبه کوتاهی را ترتیب داده است و جویای وضعیت کنونی و سرانجام طرح الکترونیکی شدن نسخه های پزشکی شده است.

علمنا: حدود دو سال است که از نسخه های الکتریکی پرس و جو می شود ولی هنوز به نتیجه ای نرسیده است، لطفا توضیح دهید اکنون این پروژه در چه مرحله ای است؟

هنوز در مرحله ی اجرایی قرار نگرفته است.

علمنا: با توجه به اینکه ما دو سال متوالی (دی ماه ۹۳ و خرداد ۹۴) با شما در مورد این پروژه صحبت کردیم، گفته بودید که به زودی اجرایی می شود. علت این تعویق چیست؟

مکانیزه شده داروها (داخلی و خارجی) عملا توسط داروخانه ها انجام شده است اما الکتریکی شدن نسخه ها که رابطه میان پزشک و داروخانه است با تاخیر اجرا می شود زیرا نیازمند آمادگی از سوی پزشکان و داروخانه ها می باشد.

علمنا: لطفا دلایلی که باعث شده پزشکان و داروخانه ها آمادگی نداشته باشند را توضیح دهید.

دلایل خاصی وجود ندارد. سال های گذشته که با هم صحبت کردیم مکانیزه شدن داروها به میزان امسال پیشرفت نکرده بود، ولی اکنون حتی داروهای خاص نیز مکانیزه شده اند. فرآیند الکتریکی شدن نسخه ها که می بایست پزشک داروها را به صورت الکتریکی برای بیمار تجویز کند و در اختیار آن قرار دهد عملا فعالیت اجرایی صورت نگرفته است زیرا آماده سازی نشده است.

علمنا: این آماده سازی باید توسط چه کسانی انجام شود؟

باید توسط پزشک که تجویز کننده دارو است و همچنین داروخانه که ارائه کننده دارو می باشد انجام شود.

علمنا: آیا از نمونه های خارجی نیز در اجرای این طرح کمک گرفته اید؟ یا این طرح کاملا ملی است؟

من در جریان این مسئله نیستم ولی باید بگویم این طرح  به زودی پیشرفت می کند و نتیجه می دهد.

علمنا: آیا زمانی معین شده است؟

عملا نمی شود زمانی را بطور مشخص معین کرد!

همانطور که شاهد هستید، همانند سالهای گذشته پاسخ هایی قانع کننده و مناسب دریافت نکردیم. امیدواریم مسئولین امر از این پس اگر قصد ندارند تا طرحی را در زمان معین به سرانجام برسانند و یا در مورد ابعاد مختلف آن تحقیق نکرده و اطلاع دقیقی از آن ندارند لااقل در مورد زمان و فرآیند اجرایی آن قولی ندهند و افکار عمومی را درگیر وعده های خود ننمایند.

درباره نویسنده

محمدهادی تقی نتاج

دیدگاه شما چیست