پزشکی و سلامت

از قلب درون کوله پشتی تا پیوند

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

استن لارکین Stan Larkin بیست و پنج ساله، بیش از یک سال قبل بیمارستان را بدون قلب واقعی ترک کرد و حالا او برای جا به جایی قلب پوشیدنی مصنوعی خود با یک قلب انسانی، به مرکز قلب و عروق دانشگاه میشیگان فرانکل بازگشت. این جراحی یک پیروزی منحصر به فرد محسوب می شود.
لارکین اولین بیماری است که قلبی کاملا مصنوعی ۵/۱۳ پوندی دارد که می تواند در کوله پشتی خود حمل کند. این قلب او را تا زمانی که یک قلب پیوندی در دسترس باشد زنده نگه می دارد. او این قلب مصنوعی را در اواخر سال ۲۰۱۴ در مرکز قلب و عروق دانشگاه میشیگان فرانکل دریافت کرد. این عمل جراحی توسط دکتر جاناتان هافت (Jonathan Haft, M.D.) انجام شد.
لارکین از کاردیومیوپاتی ارثی رنج می برد. کاردیومیوپاتی یک نوع نارسایی قلبی است که در آن فرد به ظاهر سالم است اما می تواند به طور ناگهانی دچار حمله ی قلبی شده و به مرگ منجر می شود. این بیماری است که گاهی موجب مرگ ناگهانی ورزشکاران می شود.
این قلب موقتی مصنوعی زمانی استفاده می شود که هر دو طرف قلب نارسا باشد و دستگاه های رایج حمایتی قلب برای زنده نگه داشتن بیمار کافی نباشد. طبق آمارهای انجمن قلب آمریکا، ۷/۵ میلیون نفر در آمریکا از بیماری های قلبی رنج می برند و حدود ۱۰ درصد از آن ها دچار نارسایی های شدید هستند.
مدیر مرکز قلب و عروق فرانکل دکتر دیوید جی پینسکی (David J. Pinsky, M.D.) بیان کرد: “این موضوع که داستان لارکین به شکل عمومی در آمد باعث الهام بخشیدن به بسیاری از بیماران شد و همچنین در آینده ی پزشکی و پزشکان بسیار موثر بود.”

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست