آخرین اخبار

مسابقه “ساخت هواپیمای بدون سرنشین”

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

چهارمین دوره مسابقه دانشجویی طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین در سه حوزه جنگل‌بانی، امداد و نجات و ارسال محموله امدادی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود….

فاصله‌ میان صنعت و دانشگاه که امروزه به عنوان یکی از مهم‌ترین معضلات پیش روی پیشرفت‌های کشور قرار دارد، مسئله‌ای است که در حال حاضر توجه بسیاری از مسئولین را به خود جلب نموده و آن‌ها را برای برطرف نمودن این مشکل به تکاپو انداخته است.
اما در این میان راه‌هایی وجود دارد که می‌توانند با هزینه کمتر، دستاوردهای بیشتری داشته باشند و این مشکل را تا حدی برطرف کنند، یکی از این راه‌ کارها، برگزاری مسابقات دانشجویی است.
از این رو، دانشگاه صنعتی شریف به منظور توسعه فناوری‌های موجود در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین، شناخت استعدادها و همچنین هدف‌دهی و ارزشیابی ساختارهای موجود، مسابقات متفاوتی را با عنوان “مسابقه دانشجویی طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین” بطور مستمر برگزار می نمایند.
گفتنی است هدف از برگزاری این مسابقات که تاکنون سه دوره از آن توسط پژوهشکده شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده است، هدایت استعدادهای خلاق، گسترش و توسعه فرآیند ارتباط با صنعت و پرورش استعدادهای دانشگاهی برای مواجهه با مسائل متنوع و کاربردی صنعت هوایی ایران و جهان است.
بنا بر این گزارش؛ مأموریت این دوره از مسابقات پرنده بدون سرنشین است که می‌تواند از نوع بال‌ثابت و یا روتورکرافت باشد.
بر این اساس تدوین شده است که می بایست سامانه قادر باشد ۲ فرایند مجزا را در مدت زمان محدود در بهترین حالت ممکن انجام دهد.
هر تیم باید در عملیات پرواز روی منطقه جنگلی (جنگل‌بانی)، با نصب حداقل یک دوربین عکس‌برداری و قابلیت نصب دوربین دوم فیلم‌برداری بتواند در محدوده ارتفاعی بین ۵۰۰ تا ۸۰۰۰ پا از سطح زمین(AGL)، وسیله‌ای مکانیکی مانند کامیون را با رنگ‌هایی غیر استتاری (قرمز و سفید) در بین درختان شناسایی کرده و هم‌زمان موقعیت وسیله شناسایی‌شده را به یک پایگاه، در محدوده ۵ کیلومتری از خود مخابره کند. همچنین در عملیات تکمیلی (امداد) پس از تشخیص هدف (خودرو)، محموله مشخصی را بین وزن ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ گرم (حاوی اقلامی مناسب برای کمک‌های اولیه) در شعاعی کمتر از ۵۰ متر از هدف شناسایی‌شده به صورت ایمن رها کند.
قابل ذکر است حامیان این دوره از مسابقات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری و شرکت صنایع هوایی قدس می‌باشند.
خاطرنشان می شود؛ ثبت‌نام چهارمین دوره این مسابقات از امروز ۲۹ خردادماه آغاز خواهد شد. همچنین علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و یا شرکت در این مسابقه می‌توانند به سایت چهارمین دوره مسابقه دانشجویی طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین مراجعه کنند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست