آخرین اخبار

ساخت دستگاه های تولید انرژی در دانشگاه امیرکبیر

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

دو نوع دستگاه تولید انرژی از طریق روش‌های گداخت هسته‎ای توسط محققان دانشگاه امیرکبیر در حوزه فیزیک‌پلاسما ساخته شد….

در حاشیه بازدید مهندس مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران از آزمایشگاه گداخت هسته‌ای دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ رییس پژوهشکده پرتوفرایند این دانشگاه از ساخت دو نوع دستگاه توکامک خبر داد و افزود دستگاه‌های توکامک ساخته شده در این دانشگاه ادامه تحقیقات شهید دکتر چمران است که توکامک «البرز» و «تابان» از جمله دستاوردهای محققان این دانشگاه در حوزه فیزیک پلاسما و گداخت هسته‌ای می باشد.
دکتر رضا امراللهی به جزئیات این دستگاه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: توکامک البرز دارای سطح مقطع D شکل و سطح مقطع توکامک تابان دایره شکل است.
وی با تاکید بر این که در حال حاضر ۳ دستگاه توکامک در کشور وجود دارد که از خارج خریداری شده است، ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ۵ سال قبل با همت تیم ۲۰ نفره تحقیقاتی شامل اساتید و دانشجویان دوره‌های دکتری و کارشناسی ارشد اقدام به طراحی و ساخت این دستگاه‌ها کرده‌ است.
مدیر پروژه توکامک دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دستگاه توکامک را دستگاهی برای تولید انرژی پاک توصیف کرد و یادآور شد: آنچه که در خورشید رخ می‌دهد، این است که هیدروژن‌ها به یکدیگر برخورد کرده و از تلاقی آنها با یکدیگر پلاسما و انرژی پاک تولید می‌شود.
این محقق اضافه کرد: از آنجایی که نمی‌توان انرژی را ذخیره‌سازی کرد، از این رو با الگوبرداری از خورشید، سیستم‌هایی در قالب دستگاه توکامک به منظور تولید انرژی بر روی زمین پیاده‌سازی شد.
امراللهی با بیان این که در دنیا ۲۰ دستگاه توکامک ساخته شده است، خاطرنشان کرد: البته هیچ یک از آنها به فاز صنعتی تولید انرژی وارد نشده‌اند، به گونه‌ای که در پروژه بزرگ جهانی «ایتر» که شبیه توکامک البرز در مقیاس بسیار بزرگتر است، بنا دارند تا ۱۵ سال آینده از آن انرژی تولید کنند.
رییس گروه هسته‌ای دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص تفاوت‌های توکامک البرز و تابات توضیح داد: تفاوت این دو دستگاه در ساختار سطح مقطع آنها است. سطح مقطع توکامک البرز D شکل و سطح مقطع توکامک تابان دایره‌ای است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست