فناوری

ساخت نخستین میکروسکوپ هلیومی جهان

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

تلاش های دانشمندان به منظور ساخت میکروسکوپ اسکن هلیومی توسط تیمی از طراحان دانشگاه نیوکاسل استرالیا به ثمر نشست.
محققان استرالیایی طی ۱۰ سال گذشته به ساخت نخستین میکروسکوپ اسکن هلیومی جهان مشغول بوده‌اند که به گفته آن‌ها می‌تواند فرصت های بیشتری را برای بررسی‌های علمی فراهم کند چرا که به آنها امکان می دهد گیاهان، جانوران، انسان و حتی انگل‌ها و باکتری‌ها را دقیق تر از گذشته بررسی کنند.
این میکروسکوپ هلیومی در دانشگاه نیوکاسل در شمال سیدنی ساخته شده است. با این میکروسکوپ دانشمندان قادر به دیدن سطوحی هستند که تا به حال ممکن نبوده است. نور میکروسکوپ‌های معمولی به بافتها و سطوح حساس آسیب می زند درحالی که استفاده از پرتو هلیم امکان بررسی این مولکول‌ها را ممکن می کند.
پروفسور پل داستور از دانشگاه نیوکاسل می گوید: «برای اولین بار نه تنها می توانیم سطح، بلکه مواد تشکیل دهنده سطح را ببینیم. در تصویرها تفاوت‌هایی بر اساس خصوصیات شیمیایی سطح مشاهده کرده ایم.»
در گذشته، بررسی نمونه‌ها در زیر میکروسکوپ‌های قدیمی به نور نیاز داشت که به ماده آسیب وارد می‌کرد. در میکروسکوپ جدید از اتم‌های هلیوم خنثی برای پراکنده شدن از پیکربندی الکترونیکی خارجی نمونه به عقب استفاده شده است. در این روش، می‌توان نمونه‌ها را در حالت اورگانیک آن‌ها بررسی کرد.
به گفته محققان، این میکروسکوپ هلیومی می‌تواند برای چندین رشته سودمند باشد. به باور آن‌ها، هر میکروسکوپ جدید به دانشمندان در اکتشافات جدید کمک می‌کند. برای مثال یک میکروسکوپ زیردریایی فلورسنت جدید اخیرا به دانشمندان در شناسایی شیوع جلبک‌ها کمک کرده است.
با میکروسکوپ جدید دانشمندان اکنون این امکان را دارند که نمونه‌های کوچکتر را با جزئیات بیشتر مشاهده کنند. اکنون می‌توان انگل‌ها، باکتری‌ها و کشت‌های سلولی را با وضوح بیشتر و بدون قرار دادن آن‌ها در معرض تجزیه زیان‌آور که باعث تغییر ویژگی‌های‌شان می‌شود، بررسی کرد.
گام بعدی، ساختن میکروسکوپ کوچکتر و قویتری است که تصویر سه بعدی می گیرد. به گفته این دانشمندان ساخت آن بین یک ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می کشد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست