اخبار ایران و جهان

شماره ۱۵۶ مجله دانستنیها در راه است…

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شماره جدید مجله دانستنیها در راه است و برای همین با هم می خواهیم نگاهی بیندازیم به مطالب این مجله…

با هم مطالب این شماره از دانستنیها را مرور می کنیم:

مجله دانستنیها شماره 159

پسربچه‌ای در جنگل رها می‌شود اما حیوانات درنده‌ی ساکن در آن اعم از گرگ، خرس، میمون، ببر، پلنگ و… به‌جای اینکه او را یک لقمه‌ی چرب کنند، زیر بال‌وپرش را می‌‌گیرند و بزرگ‌اش می‌کنند. این خط داستانی آشنا تا به‌حال دستمایه‌ی داستان‌های مشهور و فراوانی شده که «تارزان» یکی از آن‌هاست. اما قدیمی‌تر از تارزان -که در سال ۱۹۱۲/۱۲۹۱ «ادگار رایس براز» آن را نوشته- مجموعه داستان‌های «کتاب‌جنگل» است که هندی‌تباری به‌نام «رودیارد کیپلینگ» (Rudyard Kipling) آن را به رشته‌ی تحریر درآورد؛ مجموعه‌ای داستانی که به‌نظر خیلی‌ها در ژانر خودش بهترین است و به‌تازگی هم فیلم‌سینمایی پرخرجی به‌همین‌نام یعنی «the Jungle Book» از رویش ساخته شده. فیلمی که توانسته به یکی از مهم‌ترین فیلم‌های سال تبدیل شود.  ماجراهای داستان دوست‌داشتنی رودیارد کیپلینگ  در ناحیه‌ی «مادیا پرادش» (Madhya Pradesh) رخ می‌دهد. مادیا پرادش ناحیه‌ای است در قلب هندوستان که در آنجا حیات‌وحش، غالب است و چشم‌اندازهای روح‌افزا و دل‌انگیزی دارد. دانستنیها در پرونده جلد این شماره به سراغ شخصیت های جانوری این داستان، در دنیای واقعی رفته و رفتار آن ها را در طبیعت، با آن چه در فیلم اتفاق می افتد مقایسه کرده است.

مجله دانستنیها شماره 159

اواخر اردیبهشت‌ماه (۱۸ می) گذشته سرانجام پس از مدت‌ها انتظار شرکت سوئدی «ساب» (SAAB) طی مراسمی که در شهر «لینشوپینگ » برگزار شد از نسل جدید جنگنده‌ی «گریپن» رونمایی کرد. نسخه‌ی جدیدی که حالا ۲۸سال پس‌از نخستین پرواز گریپن، روحی‌تازه در کالبد ارزان‌ترین جنگنده‌ی مدرن غربی دنیا خواهد دمید. نسخه‌ی جدید گریپن -که گریپنE خوانده می‌شود- جنگنده‌ی نسل ۵/۴ با مجموعه‌ی گسترده‌ای از به‌روزرسانی‌های سازه‌ای و الکترونیکی است. این نسخه قابلیت‌های عملیاتی هواپیما را به‌طور گسترده‌ای ارتقا می‌بخشد. اما این نسخه‌ی جدید چه ویژگی‌هایی دارد و چرا مهم است؟ دانستنیها در شگفتی های تکنولوژی این شماره، به سراغ پاسخ این پرسش رفته است.

مجله دانستنیها شماره 159

می‌گویند اطلاعات قدرت است. چه توانایی به‌دست آوردن اطلاعات و چه موفقیت در حفظ و نگهداری آن، می‌تواند نشانه‌ای از قدرت سازمان‌ها و دولت‌ها باشد. به‌همین‌دلیل سازمان‌های جاسوسی از پیچیده‌ترین و رازآلودترین سازمان‌ها هستند. سازمان‌هایی که فقط یک هدف را دنبال می‌کنند: به‌دست آوردن اطلاعات. اما قدم گذاشتن به عصر اطلاعات -جایی‌که داده‌ها از همیشه مهم‌ترند- به‌شکل کنایه‌آمیزی سازمان‌های جاسوسی را با خطر بی‌معنایی و بی‌کاربرد ی مواجه کرده است. کاری که زمانی برای سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی ماه‌ها طول می‌کشید، اکنون ظرف چند‌دقیقه از طریق گوگل، شبکه‌های اجتماعی و اپ‌های پیام‌رسان و با هزینه‌ای تقریبا نزدیک به صفر، انجام می‌شود. درچنین وضعیتی چه‌کسی به سازمان‌های جاسوسی نیاز دارد و این سازمان‌ها چطور می‌توانند در عصر اطلاعات دوام بیاورند؟ بخش دیجیتال دانستنیها در شماره ۱۵۶ به دنبال پاسخ هایی برای این پرسش است.

علاوه بر مطالب بالا، در شماره ۱۵۶ دانستنیها، مطالبی درباره تازه ترین مشاهدات تلسکوپ فضایی هابل، طولانی ترین مدت روزه داری طی صد سال اخیر، نایلون های زیست تخریب پذیر ایرانی، رازگشایی از معمای حضور مواد آلی در نمونه های ماه، واکنش ها به مرگ محمدعلی کلی و … را نیز می توانید مطالعه کنید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست