اخبار ایران و جهان

تدوین برنامه ده ساله دوم فضایی کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گفته رییس مرکز ملی فضایی، برنامه ده ساله دوم فضایی کشور با همکاری کلیه سازمان ها و نهادهای ذیربط فضایی کشور تدوین شده است….

منوچهر منطقی، رییس مرکز ملی فضایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: برنامه ده ساله اول فضایی کشور از سال ۸۵ شروع و تا ۹۴ ادامه داشت و برنامه ده ساله دوم از امسال شروع شده و محور اصلی آن کاربری دستاورهای فضایی در بخش های اقتصادی کشور است.
وی افزود: خطوط اصلی برنامه ده ساله دوم در ۶ حوزه تعیین شده است که این ۶ حوزه شامل طراحی و توسعه ماهواره های سنجشی، مخابراتی و موقعیت یاب، فرستادن موجود زنده به فضا، رصد ماهواره های مختلف موجود در فضا و دسترسی به فناوری های فضایی است.
منطقی در خصوص برنامه ده ساله اول، گفت: برنامه ده ساله اول فضایی سال ۸۵ شروع شد و هدف از این برنامه این بود که زیرساخت های فضایی ایجاد توسعه داده شود تا بتوانیم از این زیرساخت ها به منظور توسعه فناوری هاجهت طراحی و ساخت انواع ماهواره ها، پرتاب کننده ها و ایستگاه های زمینی دریافت و ارسال اطلاعات ماهواره دست یابیم.
رییس مرکز ملی فضایی با تقسیم ماهواره ها از نظر کاربردی به دو نوع ماهواره های مخابراتی و سنجشی، اظهار کرد: ماهواره های مخابراتی در حوزه های مختلفی مانند مخابرات، صدا و سیما و بانک ها مورد استفاده قرار می گیرند و ماهواره های سنجشی برای بررسی و پایش معادن، منابع آبی، جنگل ها، محیط زیست و خطوط نفت و گاز کارایی دارند.
منطقی، با اشاره به اینکه بحث پرتاب کننده‌های ماهواره نیز در حوزه فضایی مورد توجه است، اظهار کرد: استفاده از ماهواره ها یکی از مراحل فعالیت های فضایی است و در این حوزه یا باید از پرتاب کننده هایی که چند کشور محدود طراحی کرده اند استفاده کنیم یا اینکه به صورت بومی آن را طراحی کنیم.
وی تصریح کرد: طراحی و ساخت پرتاب کننده ماهواره یکی از فناوری های پیشرفته ای تشکیل شده است به همین دلیل کشورهای محدودی در این حوزه وارد شده اند.
رییس مرکز ملی فضایی در خصوص مرحله بعدی ورود به مباحث فضایی، گفت: مرحله بعدی داشتن ایستگاه دریافت فضایی است یعنی جایی که اطلاعات فضایی را دریافت کرده و پس از تحلیل و بررسی در اختیار کاربران مختلف قرار دهد.
منطقی، فرستادن موجود زنده به فضا را نیز یکی دیگر از فعالیت های حوزه فضایی عنوان کرد و گفت: کشورهای بسیار محدود و معدودی وارد این مرحله فناوری فضایی شده اند که ایران در برنامه تدوین شده خود این مرحله را نیز در نظر گرفته و فرستادن موجود زنده به فضا را با همکاری یکی از کشورهای دارنده این فناوری انجام می دهد.
رییس مرکز ملی فضایی، تدوین برنامه ده ساله اول فضایی کشور را یک گام بزرگ و متهورانه برای کشور دانست و گفت: برنامه ده سال اول به دو برنامه ۵ ساله تقسیم شده بود که در ۵ سال اول بیشتر تمرکز برنامه بر روی ایجاد زیرساخت های فضایی بود و ۵ سال دوم استفاده از این زیرساخت ها برای انجام یک کار علمی مورد نظر قرار گرفت.
وی بیان کرد: در این چند سال موفق شدیم طراحی و ساخت پرتاب کننده های ماهواره را توسعه دهیم، ایستگاه زمینی دریافت کننده اطلاعات فضایی را طراحی کنیم و در قسمت فرستادن موجودات زنده به فضا چه موجودات زنده ای که شبیه انسان هستند و چه موجودات زنده ساده به توفیقات خوبی برسیم.
منطقی به بلوغ رساندن فناوری های موجود فضایی در کشور را هدف برنامه ۱۰ ساله دوم فضایی خواند و کاربری دستاورهای فضایی در بخش های متعدد اقتصادی را محور اصلی برنامه دوم عنوان کرد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست