آخرین اخبار

راه اندازی بانک سلول های بنیادی خون در اصفهان

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

تاکنون ۸ مرکز در کشور دارای بانک سلول های بنیادی خون هستند که از ماه آینده هم در اصفهان این طرح راه اندازی می شود….

دکتر سعید یوسفیان، رابط استانی شورای ملی توسعه و نظارت بر اهدا خون در مراسم تقدیر از اهداکنندگان خون استان که در تالار کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد، بیان کرد: پیوند کلمه ای است که در درمان بیماری های بدخیم تنها راه زنده ماندن بیماران را فراهم می آورد.
وی افزود: تا چندی پیش دسته ای از بیماری ها که در حوزه سلامت جز بیماری های ناعلاج شناخته می شدند اکنون با پیوند مغز استخوان آخرین راه نجات این بیماران از مرگ تلقی می شود.
وی به تشکیل بانک سلول های بنیادی خون اشاره کرد و گفت: از سال گذشته این بانک در کشور تشکیل شده است و تاکنون ۸ مرکز در کشور دارای بانک سلول های بنیادی خون هستند که از ماه آینده هم در اصفهان این طرح راه اندازی می شود.
وی افزود: فعلا در کل کشور تهران، مشهد، تبریز، شیراز و کرمانشاه دارای این بانک هستند.
یوسفیان تاکید کرد: در این بانک فقط داده نگه داری می شود و بعد با یک آزمایش خون ساده مشخص می شود که HLA ساختار بافتی افراد چگونه است و هر نفر از نظر ژنتیکی چه ساختاری دارد.
وی افزود: با افزایش تعداد افراد در این بانک، شانس پیدا کردن افراد با HLA مشابه افزایش پیدا می کند و بیماران نیازمند با پیوند سلول های بنیادی نجات پیدا می کنند
رابط استانی شورای ملی توسعه و نظارت بر اهدا خون اظهار داشت: تمام افرادی که آمادگی اهدای سلولهای بنیادی به هر فرد نیازمند را داشته باشند می‌توانند در بانک عضو شوند و شرایط ویژه برای این کار وجود ندارد.
وی اضافه کرد: شرایط عمومی داشتن تابعیت ایرانی، سن بین ۱۸ تا ۶۰ سال، دارای سلامت جسمی، عدم سابقه ابتلا به سرطان، عدم ابتلا به بیماری قلبی شدید ، صرع کنترل نشده و دیابت، عدم آلودگی به ویروس HIV و هپاتیت و در کل سلامت کامل جسمی می باشد.
وی در تشریح روند کار این بانک خاطرنشان کرد: از فرد داوطلب دو سی سی خون نمونه گرفته می شود و در ابتدا نمونه خون گرفته شده و آزمایش تعیین HLA انجام می شود. نتیجه آزمایش برای بررسی سازگاری با فرد بیمار نیازمند احتمالی استفاده خواهد شد. و در مرحله دوم اگر از فرد دعوت شد، پس از انجام آزمایشات جهت بررسی سلامت جسمانی سلول های بنیادی خون فرد استخراج و در بانک ذخیره می شود.
وی یادآور شد: اهدا سلول های بنیادی هیچ خطری برای فرد اهدا کننده در پی نخواهد داشت تنها کمی سردرد و بدن درد مختصر برای فرد به همراه خواهد داشت که با مصرف یک استامینوفن قابل درمان است و ظرف مدت چند روز این سلول ها در بدن جایگزین می شوند.
از تمامی داوطلبین علاقه مند دعوت می شود جهت شرکت در این طرح خداپسندانه شرکت کنند و فرشته های نجات بیماران چشم انتظار باشند.
بانک اهدا کنندگان مغزاستخوان در سراسر جهان سازمانی است که جمع آوری کننده مجموعه‌ای از اطلاعات فنوتیپ HLA و سایر اطلاعات مربوط به داوطلبان اهدا کنندگان سلول‌های خونساز و واحدهای خون بند ناف از طریق موسسات محلی است.
پیوند مغز استخوان روش درمانی جدیدی است، ولی به سرعت در حال پیشرفت است، به طوری که در چند سال گذشته در درمان بسیاری از بیماری‌های لاعلاج مانند بیماری‌های آنمی‌آپلاستیک ارثی، بیماری‌های متابولیک، بیماری‌های نقص ایمنی اولیه، بیماری‌های اتوایمون، بسیاری از بدخیمی‌ها ناشی از تالاسمی، سیکل‌سل و … به‌کار رفته است.
بیماری‌های آنمی‌‌آپلاستیک که در دو دهه گذشته جزء بیماری‌های وحشت‌زا برای پزشکان بوده است، امروزه به خوبی با پیوند مغز استخوان درمان می‌شوند. در گذشته میزان موفقیت عمل پیوند ۷ تا ۱۰ درصد بود که در حال حاضر به بیش از ۸۰ درصد رسیده و بسیاری از عوارض پیوند نیز کاهش یافته است.

منبع: ایمنا

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست