آخرین اخبار

توسعه اقتصاد دانش بنیان با بهره‌گیری از مناطق آزاد تجاری

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزادتجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی منعقد شد….

با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی توسط دکتر سورنا ستاری و دکتر علی اکبر ترکان، زمینه بهره‌مندی شرکت‌های دانش‌بنیان، موسسات و واحدهای فناور داخلی و خارجی از ظرفیت و توانمندی این مناطق برای توسعه اقتصاد دانش بنیان تسهیل شد.
در این تفاهم نامه همکاری به منظور تحقق اهداف سند چشم‌انداز برنامه‌های توسعه اقتصادی-اجتماعی و گسترش تعاملات علمی، فناوری، اقتصادی و اجرایی کشور و براساس بند یازدهم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری در خصوص انتقال فناوری‌های پیشرفته به کشور از طریق مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به امضای دو طرف رسید.
بر اساس این تفاهم‌نامه، مراکز نوآوری در مناطق آزاد تجاری برای میزبانی شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی و خارجی همکار شکل خواهند گرفت و همچنین زمینه بهره‌مندی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و فناور از تسهیلات، خدمات و زیرساخت‌های مناطق آزاد فراهم خواهد شد.
فراهم آوردن زیرساختی نوآورانه و پیشرو در هر منطقه، با توجه به ماموریت‌ها و اولویت‌های فناورانه آن، تولید و ترویج محتوای رسانه‌ای علمی، فناورانه و فرهنگی متناسب با نیاز کشور، فرهنگ‌سازی انتقال و بومی‌سازی فناوری‌های مورد نیاز کشور از ماموریت‌های تفاهم‌نامه یادشده است.
بر اساس این تفاهم‌نامه همکاری، ایجاد و تقویت روابط‌ میان‌دانشگاهی بین‌المللی، جلب مشارکت مراکز معتبر طراحی مهندسی و فناوری جهان برای انجام طرح‌های مشترک و برگزاری دوره‌های آموزشی، ایجاد امکان استقرار گروه‌ها و مراکز پژوهشی خارجی در مناطق آزاد از دیگر اقداماتی است که با انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری محقق می‌شود.
بر مبنای این تفاهم‌نامه کمیته مشترک با حضور مهدی بازارگان و محمود احمدی به نمایندگی از دبیرخانه مناطق آزاد، محمود شیخ زین‌الدین معاون نوآوری و تجاری‌سازی و پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری و دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان به نمایندگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اهداف کمی و کیفی و اجرای مناسب مفاد این تفاهم‌نامه را پیگیری می‌کنند.
این تفاهم نامه به امضاء دکتر ترکان و دکتر ستاری رسیده و به مناطق آزاد و معاونت علمی و فناوری ابلاغ شد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست