آخرین اخبار

درمان آسم به وسیله نانوذرات و با روش اسب تروجان!

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

دانشمندان سعی دارند تا با استفاده از نانوذرات از حملات آسم جلوگیری کنند….

دانشمندان سعی دارند تا با استفاده از نانوذرات از حملات آسم جلوگیری کنند و همچنین برای آلرژی‌های غذایی نیز از آن کمک بگیرند. در این روش جدید برای درمان آسم و آلرژی‌ها، یک نانوذره زیست‌تخریب‌پذیر همانند اسب تروجان عمل می‌کند و عامل آلرژی‌زا در یک پوسته مخفی می‌سازد و باعث می‌شود تا سیستم ایمنی بدن به آن حمله نکند. در نتیجه، از واکنش‌های آلرژیک و حملات آسم جلوگیری می‌شود. این فناوری هم‌اکنون در مدل بدن موش ها امتحان شده است.
استفان میلر، نویسنده اول مقاله و استاد میکروبیولوژی- ایمنولوژی در دانشگاه نورس‌وسترن، در این زمینه می‌گوید: «یافته‌های جدید، بیانگر یک روش دراز مدت موثر و ایمن و مدرن برای درمان بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی و آلرژی‌های غذایی هستند. این روش جدید می‌تواند نیاز به استفاده دراز مدت از داروها را به منظور درمان آلرژی ششی، مرتفع سازد.»
برای اولین بار این شیوه برای ایجاد تلرانس در سیستم ایمنی در بیماری‌های آلرژیک استفاده شد. این روش در بیماری‌های خود ایمنی همچون تصلب چندگانه و بیماری سلیاک (Celiac) استفاده شده است.
میلر می‌ افزاید: «این روش درمانی، یک درمان جهانی است. بر اساس اینکه چه نوع آلرژی را می‌خواهید حذف کنید، شما می‌توانید نانوذره را با پروتئین موردنظر بارگذاری کنید.»
نانوذرات از یک پلیمر مورد تایید FDA یعنی (PLGA) تشکیل شده‌اند که شامل اسید لاکتیک و اسید گلیکولیک است. هنگامی که نانوذرات بارگذاری شده با عامل‌ آلرژی‌زا درون جریان خون موش تزریق می‌شوند، سیستم ایمنی متوجه آنها نمی‌شود؛ زیرا سیستم ایمنی آن ها را به صورت محموله‌های بی‌ضرر شناسایی می‌کند. در ادامه نانوذره و محموله مخفی آن توسط یک ماکروفاگ (نوعی تمیزکننده سلولی) مصرف می‌شود.
میلر می‌گوید: «ماکروفاگ عامل آلرژی‌زا یا آنتی‌ژن را به گونه‌ای به سیستم ایمنی معرفی می‌کند که گویی آنها متعلق به ماکروفاگ هستند و از این رو سیستم ایمنی به عامل آلرژی‌زا حمله نمی‌کند و سیستم ایمنی به حالت نرمال و طبیعی خود باز می‌گردد.»
عامل ‌آلرژی‌زا به درون شش‌های موشی که نسبت به یک پروتئین خاص آلرژی دارد و آنتی‌بادی‌های آن در جریان خون آن موجود هستند، تزریق می‌شود. در نتیجه موش دچار یک واکنش آلرژیک شبه آسم می‌شود. بعد از اینکه موش تحت درمان روش نانوذره‌ای قرار گرفت، چنین واکنش‌هایی از آنها مشاهده نشد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست