فناوری

چگونه اینترنت اشیاء بازار کار را تکان خواهد داد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

پیش از اینکه اینترنت اشیاء از راه برسد، کامپیوترها تنها چیزهایی را می‌دانستند که انسان‌ها به آنها می‌گفتند. امروزه، دستگاه‌ها می‌توانند محیطشان را حس کنند، و با تناسب نسبت به آن عمل کند، و تمام اینها بدون دخالت انسان صورت می‌گیرد.
برای مثال Nest Learning Thermostat می‌تواند درجه‌ی هوا را با توجه به مکان شما تنظیم کند، زمانی که شما محل کارتان را ترک می‌کنید، کولر را روشن کند تا وقتی به خانه می‌رسید، با خانه‌ای خنک مواجه شوید.
اما در عصری که کامپیوترها آنقدر هوشمند باشند که نیازی به انسان برای ورود داده ندارند، چه کاری خواهند بود که از آن به خانه برگردید؟
همین حالا نیز آمازون در حال استفاده از ۳۰۰۰۰ ربات در انبارهایش است و شرکت‌های استارت‌آپ در سراسر امریکا در حال توسعه‌ی راه‌هایی برای خودکار کردن تحویل‌ها در تجارت الکترونیک با بازدهی بالاتر هستند. زمانی که کامیونت‌های بدون راننده در ماه آوریل یک سفر طولانی در عرض اروپا را با موفقیت به پایان رساندند، محدود شدن شغل‌ها در رانندگی کامیونت یک گام نزدیک‌تر به نظر می‌رسید.
یک سرمقاله که اخیراً در TechCrunch منتشر شده است، ضدیت با این تصور را نشانه گرفته که اینترنت اشیاء موجب محدود شدن مشاغل می‌شود. زاک سوپالا (Zach Supalla)، رئیس هیأت مدیره‌ی یک استارت‌آپ که در کار توسعه‌ی سخت‌افزارهای اینترنت اشیاء است، در بحث‌های خود مطرح کرده است که اینترنت اشیاء: «دقیقاً کاری را می‌کند که تکنولوژی همه جا انجام می‌دهد، مشاغل با مهارت پایین را ریشه‌کن کرده و مشاغل با مهارت بالا را جایگزین آن می‌کند.»
بر طبق سخنان سوپالا ، در حالی که ربات‌ها جای انسان‌هایی با کارهای ساده در تولید و کترل کیفیت را می‌گیرند، مشاغل جدیدی در حیطه‌های جدید و خلاقانه‌تر ایجاد می‌شوند. او توجه یک طراح در حوزه‌ی اینترنت اشیاء را پیش‌بینی می‌کند، «یک رهبر فکری خلاق که در جستجوی فرصتی شغلی‌ست که بتوان در زمینه‌ی اینترنت اشیاء وارد شود، سپس یک راه‌حل تکنولوژیک برای این فرصت ارائه می‌دهد.»
این تغییر و انتقال در عمل چطور خواهند بود؟ Streetline یک شرکت «پارکینگ هوشمند» است که تکنولوژی آن در ۴۰ شهر امریکای شمالی و اروپا برای آمار جای پارک‌های مشغول و خالی، راهنمایی رانندگان به جای پارک خالی و راهنمایی افسرها به تخلفات پارک انجام گرفته توسط یک اپ، مورد استفاده قرار گرفته است. به این ترتیب Streetline امکان کار با بازدهی بالاتر را برای این افسرها امکان‌پذیر کرده و احتمالاً موجب حذف برخی از کارمندان شود.
هرچند شاید شهرها نیاز به استخدام افراد کمتری داشته باشند که در شهر گشت بزنند و به دنبال تخلفات باشند، اما از طرفی دیگر Streetline به نیروی کار احتیاج دارد. یک شغل ایجاد شده عالم داده‌های پارکینگ است: کسی که داده‌های بسیار زیاد جمع‌آوری شده توسط شرکت را بررسی کرده و به صورت مفیدی ارائه می‌کند.
Gartner، یک شرکت پیشرو در زمینه‌ی تحقیقات فناوری اطلاعات پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۰، ۷٫۳ میلیارد شیء به اینترنت اشیاء متصل خواهند شد. که این رقم در حدود سی برابر افزایش نسبت به ۲۰۰۹ است. Gartner همچنین پیش‌بینی کرد که تا سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۳۰۰ میلیارد دلار از این افزایش درآمد خواهد داشت.
سارا میلر، نویسنده‌ی مجله‌ی فوربز و یکی از خویشاوندان ادیسون، توصیه‌ای برای کسانی که می‌خواهند شغلی در عصر اینترنت اشیاء پیدا کنند دارد: «جای اینکه سر خود را زیر برف کنید، انقلاب صنعتی دیجیتالی را فرصتی برای گسترش ظرفیت‌های نوآورانه‌ای بدانید که شما را انسان منحصر به فردی می‌کند.»

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست