فضا و نجوم

مسابقه‌ی رباتیک ۱٫۵ میلیون دلاری ناسا

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

بیست و یک تیم رباتیک برای سال پنجم به مؤسسه‌ی پلی‌تکنیک ووستر (Worcester Polytechnic Institute (WPI)) باز می‌گردند تا در مسابقه‌ی ۱٫۵ میلیون دلاری چالش رباتیک بازگرداندن نمونه‌ی ناسا شرکت کنند. این رقابت ربات‌های خودکار در دو سطح برگزار خواهد شد که سطح ۱ در ۷ الی ۱۱ ژوئن و سطح دو در ۳ الی ۷ سپتامبر برگزار می‌شود. این رخداد بخشی از برنامه‌ی جایزه‌ی چالش‌های سده‌ی ناسا است که توسط WPI مدیریت می‌شود و میزبانی آن نیز در محوطه‌ی این دانشگاه در ماساچوست انجام خواهد گرفت.
گروه‌ها باید ربات خودکاری را به نمایش بگذارند که بتواند بدون کنترل انسان و در زمان مشخص، نمونه‌های زمین شناسی را در زمین های طبیعی مکان‌یابی و جمع آوری کرده و نمونه را با خود بازگرداند. سطح یک و دو در زمان اختصاص یافته و پیچیدگی نمونه‌ها متفاوت هستند. گروه‌ها باید سطح ۱ را با موفقیت پشت سر بگذارند تا واجد شرایط شرکت در سطح ۲ باشند.
هدف این چالش تشویق ابداع و نوآوری‌ها در مسیریابی خودکار و فن‌آوری‌های دستکاری رباتیک است. این نوآوری‌ها ممکن است توانایی اکتشاف فضایی ناسا را بهبود ببخشند و همچنین می‌توانند کاربردهایی بر روی زمین نیز داشته باشند.
شرکت کنندگان از پیش‌زمینه‌های متنوعی تشکیل شده‌اند که شامل دانش‌آموزان، دانشجویان، تجارت‌های کوچک، خانواده‌ها و سرمایه‌گزارانی از میان شهروندان هستند.
لاری لِشین، رئیس WPI که خود قبلاً به عنوان راهبر ارشد در برنامه‌های پروازی انسان و فضای ناسا فعالیت داشته است، گفت: «شراکت WPI با ناسا در حال تداوم سرعت بخشیدن به نوآوری‌ها از طریق این رقابت‌های هیجان انگیز است و ما خوشنودیم که میزبانی هر دو مسابقه چالش بازگرداندن نمونه رباتیک امسال را میزبانی می‌کنیم. این برنامه‌ها موجب بزرگداشت فعالیت‌های جمعی ما در پیش بردن زمینه‌های حیاتی مانند اکتشافات فضایی، رباتیک و تحقیقات علمی می‌شود.»
چالش بازگرداندن نمونه توسط ربات توسط برنامه‌ی چالش‌های سده‌ی ناسا مدیریت می‌شود که بخشی از مدیریت مأموریت تکنولوژی فضایی ناسا (NASA’s Space Technology Mission Directorate (STMD)) می‌باشد. STMD به وسیله‌ی این دست چالش‌ها، بهترین و روشن‌ترین مغز‌ها در آکادمی، صنعت و دولت را جمع می‌کند تا نوآوری ایجاد کرده و برای حوزه‌های مهم مورد تمرکز در تکنولوژی راه‌حل بیابد.
فیلم زنده‌ی این مسابقات را از اینجا می‌توانید ببینید.
همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر مربوط به این رقابت‌ها به اینجا مراجعه کنید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست