آخرین اخبار

راه اندازی سه موسسه سلول­های بنیادی در کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

به گفته دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی؛ سه موسسه سلول­های بنیادی و پزشکی بازساختی راه اندازی می شود…

نشست هم اندیشی اساتید و پژوهشگران دانشگاه های استان چهارمحال بختیاری با حضور امیر علی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و  سایر مسئولین کشوری در این استان برگزار شد.
در این مراسم حمیدیه با بیان اینکه متأسفانه تاکنون دانشگاه‌ها در کشور به دانشگاه‌های نسل سوم تبدیل نشده‌اند گفت: در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در حوزه آموزش بسیار رشد کرده‌ است و در حوزه پژوهش نیز مقالات زیادی به چاپ رسیده ولی الآن به‌جایی رسیده‌ایم که باید از علم تولید ثروت کنیم.
وی با اشاره به اینکه تبدیل علم به ثروت باید در دستور کار دانشگاه‌ها، قرار گیرد تصریح کرد: باید سعی شود مکان‌هایی ایجاد شود تا در آن‌ها ایده‌ها به ثروت تبدیل شوند در غیر این صورت به جهش علمی که همان تبدیل علم به کالا و فروش آن به دنیا است نخواهیم رسید.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور برنامه‌های آینده نظام و دولت را سرمایه‌گذاری روی علوم جدید عنوان و ادامه داد: کشور در دهه‌های گذشته به اصول اولیه و پایه سلول‌های بنیادی دست پیدا کرده است ولی این کافی نیست و این در صورتی است که  قدرت‌های بزرگ صنعتی دنیا به سمت سرمایه‌گذاری در سلول‌های بنیادی پیش می‌روند چرا که این علم درآمدزا و استراتژیک است و ایران نیز با وجود دارا بودن نیروی انسانی خوب و متخصص می‌تواند در این حوزه موفق باشد.
وی با بیان اینکه ۳ موسسه سلول­های بنیادی و پزشکی بازساختی در استان‌های فارس، آذربایجان شرقی و تهران در حال راه اندازی است، افزود: ساخت مراکز، مؤسسات یا انستیتوهایی در حوزه پژوهش، فناوری و ارائه خدمات سلولی در سطح کشور از جمله برنامه‌های این ستاد است اما آغاز فعالیت و ارائه خدمات توسط این مراکز به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.
حمیدیه با اشاره به اینکه هدف از راه اندازی این مراکز هم‌افزایی بین علوم پایه، مهندسی و بالینی است، خاطرنشان کرد: امیدواریم با راه‌اندازی این مراکز در استان‌های مختلف کشور زمینه حضور محققان و انجام پژوهش‌های کاربردی فراهم شود. دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی با بیان اینکه علم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی علمی نوین برای کشور به حساب می‌آید، گفت: با مشارکت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری زمینه حضور جوانان و دانش‌آموزان در این عرصه فراهم می‌شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست