فناوری

سیستم چاپ سه بعدی همزمان!

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

یک سیستم پروتوتایپینگ تعاملی همزمان ابداع شده است که چیزی که طراحی می‌کنید را در حالی که در حین طراحی هستید، چاپ می‌کند؛ طراح می‌تواند هر لحظه که خواست برای تست و اندازه‌گیری پروسه را متوقف کند و اگر لازم بود تغییراتی را اعمال کند که به مدل فیزیکی درون چاپگر اضافه خواهد شد.
چاپگرهای سه بعدی تبدیل به ابزاری مهم و قدرتمند برای مهندسان و طراحان شده‌اند که توانایی رپید پروتوتایپینگ یا ساخت نمونه‌ی اولیه‌ی سریع را با  ساخت کپی فیزیکی مدل ارائه شده فراهم می‌کنند. اما چه می‌شود اگر شما تصمیم به تغییر طرح گرفتید؟ احتمالاً مجبورید برگردید، طرح را عوض کنید و تمام آن را دوباره چاپ کنید. و احتمالاً این اتفاق بیش از یک بار رخ خواهد داد.
« ما در حال حرکت از تعامل بین انسان و کامپیوتر به تعامل بین انسان و ماشین هستیم» این حرف را هایشو پنگ که سیستم چاپ سه بعدی همزمان را در مقاله‌ای در کنفرانس ACM 2016 معرفی کرد زده است. سیستم آنها از یک ورژن بهبود یافته از ابداعی به نام چاپگر Wire Print استفاده می‌کند که با همکاری آزمایشگاه گمبره‌تیر و مؤسسه‌ی هسو پلتنر در آلمان توسعه یافته است.
در چاپگرهای سه بعدی معمولی یک نازل تمام پایه را اسکن کرده و قطره‌هایی از پلاستیک را خارج می‌کند و هر بار که می‌گذرد ذره‌‌ای بالا می‌آید و جسم را با یک سری از لایه‌ها می‌سازد. در تکنیک Wire Print، نازل یک طنابی از پلاستیکی که زود سخت می‌شود بیرون می‌دهد و یک وایرفریم (wire frame) می‌سازد. این وایرفریم نماینده‌ی سطح شیء جامدی‌ست که در فابل نرم افزار طراحی کامپیوتری (CAD) تعریف شده است. Wire Print برای سرعت بخشیدن به ساخت نمونه‌ی اولیه به وسلیه‌ی مدل کردن شکل یک شیء به جای چاپ تمام شکل جامد توسعه یافته است. سیستم چاپ همزمان با این ایده برای اجازه دادن به طراح برای ایجاد تغییران در زمان چاپ ساخته شده است.
در نسخه‌ی جدید چاپگر دارای پنج درجه‌ی آزادی است. نازل تنها می‌تواند عمودی کار کند اما سکوی چاپگر می‌تواند بچرخد تا هر وجه از مل که نیاز باشد رو به بالا قرار گیرد. نازل گسترش یافته است که بتواند به درون مدل رفته و تغییراتی را درون آن اعمال نماید. همچنین یک پایه‌ که قابلیت خارج شدن دارد به کاربر این امکان را می دهد که مدل را از چاپگر خارج کرده، اندازه‌گیری و آزمایش کند و دوباره به جایگاه دقیقش باز گرداند تا فرآیند چاپ ادامه پیدا کند.
نرم‌افزار مربوط که یک افزونه برای نرم‌افزار CAD محبوب است، وایرفریم شیء را طراحی کرده و برای چاپگر ارسال می‌کند. طراح می‌تواند روی مدل دیجیتالی تمرکز کند و به افزونه اجازه دهد که چاپگر را کنترل کند. فرآیند چاپ می‌تواند مادامی که طراح روی فایل CAD کار می‌کند ادامه پیدا کند و زمانی که کار طراحی انجام شد نیز به کار خود ادامه می‌دهد.
محققان برای نمایش یک مدل از یک هواپیمای اسباب بازی ساختند که درون یک فرودگاه ساخته شده با لگو جای بگیرد. این کار مستلزم اضافه کردن بالها، تراشیدن کابین برای جا شدن خلبان لگو و خارج کردن مدام مدل برای اندازه‌گیری بود. تمام پروژه تنها در ده دقیقه انجام شد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست