آخرین اخبار

ساخت دستگاه کشت میکروبی خوداستریل برای نخستین بار در جهان

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

برای اولین‌بار در جهان دستگاه کشت میکروبی خوداستریل با قابلیت کشت سطحی و عمقی توسط پژوهشگران ایرانی ساخته شد….

از مشکلات مهمی که در کشت‌های میکروبی در آزمایشگاه‌های تشخیصی و پژوهشی وجود دارد، آلوده شدن نمونه‌ها است که می‌تواند حاصل عواملی مانند درست استریل نشدن پلیت‌ها (ابزار و تجهیزات) و یا آلوده بودن محیط آزمایشگاه حین تقسیم محیط کشت در پلیت‌ها باشد.
اما در بسیاری از موارد علت اصلی آلودگی‌ها و مشکلات، ناشی از آنس‌های کشت میکروبی و استریل شدن ناقص آنها است که می‌تواند پیامدها و هزینه‌های قابل توجهی را بر افراد تحمیل کند و همچنین موجب رشد باکتری در نمونه فرد سالم شده و پزشک را در تشخیص دچار اشتباه کند و موجب تجویز غیرضروری دارو و آنتی‌بیوتیک شود که علاوه بر تحمیل هزینه بر بیمار، سبب گسترش مقاومت باکتریایی به آنتی‌بیوتیک‌ها می‌شود که از معضلات اصلی در درمان عفونت‌ها است.
علاوه بر این آنس‌های کشت میکروبی می‌توانند موجب نتیجه منفی کاذب پس از کشت نمونه نیز شوند، زیرا درحال حاضر روشی که برای استریل کردن آنس‌ها قبل از اقدام به کشت در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود، استفاده از شعله است و چنانچه قبل از سردشدن کامل آنس اقدام به کشت نمونه شود، می‌تواند موجب از بین رفتن باکتری‌ها در نمونه فرد بیمار شده و نتیجه به اشتباه منفی گزارش شود.
اهمیت این موضوع تا جایی است که سازمان جهانی بهداشت سال ۲۰۱۱ شعار خود را «مقاومت به داروهای ضد میکروبی، یک تهدید جهانی» قرار داده است.
پیرو این موضوع مهم برای اولین‌بار در جهان دستگاه کشت میکروبی خوداستریل با قابلیت کشت سطحی و عمقی توسط پژوهشگران ایرانی طراحی و ساخته شد.
رضا نصرالهی نرگس‌آباد، طراح اصلی و مسئول تیم با اعلام خبر گفت: طراحی و ساخت نسل جدیدی از دستگاه کشت میکروبی که توانایی به کارگیری در هر دو نوع کشت عمقی و سطحی را دارد، توسط تیم آغاز شد. این دستگاه در مقایسه با آنس‌های رایج کشت میکروبی که با شعله استریل می ‌شوند، دارای قدرت خود استریلیزاسیون صددرصد بوده و این کار را در کوتاه‌ترین زمان لازم انجام می‌دهد که در مقایسه با آنس‌های رایج قابل توجه است.
نصرالهی یادآور شد: همچنین این دستگاه دارای هشداردهنده‌های استریلیزاسیون و آماده به کار جهت جلوگیری از سوختن نمونه و دارای نشانگر تعداد دفعات استریلیزاسیون است.
وی با اشاره به اینکه ساخت دستگاه با هزینه شخصی انجام شده و حدود دو سال زمان برده است، افزود: در حال حاضر برای ثبت جهانی این اختراع اقدام کرده‌ایم و با توجه به قوانین بین‌المللی، در صورت ثبت اختراع جهانی، ثبت اختراع در داخل کشور نیز خود به خود انجام می‌شود.
نصرالهی که فارغ‌التحصیل کارشناسی میکروبیولوژی و عضو فدراسیون جهانی کنترل بیماری‌های عفونی است، افزود: این دستگاه با توانایی‌های ذکر شده مشابه خارجی و داخلی ندارد و برای اولین‌بار در دنیا ساخته شده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست