اخبار ایران و جهان

در نخستین نشست خبری موزه علوم و فناوری چه گذشت…

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

نخستین نشست خبری موزه علوم و فناوری بمنظور ارائه برنامه های سال ۹۵ در جمع اصحاب رسانه برگزار شد…..

صبح امروز (دوشنبه ۱۷ خردادماه) نخستین نشست خبری سال ۹۵ موزه علوم و فناوری با حضور سیف الله جلیلی، ریاست موزه علوم و فناوری؛ خانم آقا بابایی دبیر کشوری جشنواره علم و عامه؛ خانم احمدی دبیر ششمین همایش بین المللی موزه علوم و فناوری و همچنین آقای مدنی دبیر پروژه سار در جمع خبرنگاران برگزار شد.
گفتنی است این نشست خبری به منظور آگاهی بخشی و بررسی دومین جشنواره سراسری علم و عامه، ششمین همایش بین المللی موزه علوم و اولین نشست فصلی سار برپا شد که ابتدای برنامه دکتر جلیلی ضمن معرفی این موزه به عنوان موزه برتر در سال ۹۵ توسط سازمان ایکوم گفت: سال ۹۵، سالی سرشار از موفقیت برای موزه علوم خواهد بود زیرا مشکل اصلی این مرکز علم که نبود فضای مناسب بود با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شهرداری تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هفته های گذشته با اختصاص دادن زمینی در بوستان بزرگ ولایت به اتمام رسید.
وی افزود: پیش بینی می شود ساخت و راه اندازی این ساختمان چهار فازی ۳ سال زمان می برد و در همین راستا برای طراحی این مرکز علم مسابقه ای در نظر گرفته شده است که فراخوان آن اواخر هفته جاری اعلام می شود تا علاقه مندان و شرکت کنندگان طرح های خود را در قالب نقشه برای دبیرخانه این مرکز ارسال کنند. این مسابقه در سطح بین المللی برگزار می گردد و ۳۲ داور داخلی برای بررسی آن در نظر گرفته شده است که در اخر نیز به برگزیدگان این مسابقه جوایزی نفیس تقدیم خواهد شد.
جلیلی در آخر گفت: در سال جاری علاوه بر برگزاری برنامه های ویژه، سایر برنامه های روتین موزه مانند برگزاری نمایشگاه سیار در سراسر  کشور، راه اندازی موزه علوم و فناوری در سایر استان ها، بازدید از موزه، کارگاه ها و کلاس های آموزشی و غیره را در لیست برنامه های اجرای خود خواهند داشت.
در ادامه برنامه دکتر آقابابایی گفت: جشنواره علم و عامه رویدادی سالانه است که در تاریخ ۱۵ لغایت ۲۰ آبان ماه سال جاری همزمان با هفته علم برای دومین بار برگزار می گردد.
وی اضافه کرد: این جشنواره در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی اجرا خواهد شد. که بخش رقابتی به نوبه خود شامل دو بخش اصلی و ویژه می باشد. که بخش اصلی شامل آموزش و معرفی کلیه مفاهیم علمی است که آثار آن در قالب ساخت ابزار آموزشی، داستان، ساخت کلیپ علمی، جنگ و قصه گویی طراحی و ساخت اسباب بازی علمی توسط علاقه مندان ارسال می گردد. در بخش ویژه آثار برحسب موضوع هر سال متغییر است؛ و باید گفت موضوع بخش ویژه امسال “بهینه سازی مصرف” می باشد که شرکت کنندگان می توانند با ارائه دستاوردهای خود در قالب تئاتر، ساخت ابزار، نقاشی، پویانمایی، شبکه اجتماعی و عکاسی وارد این رقابت شوند.
و در اخر گفت: بخش غیر رقابتی نیز به شکل نمایشگاه است که سازمان ها و نهاد های ملی و بین المللی می توانند دستاوردهای خود را در حوزه آموزش غیر رسمی به نمایش عموم مردم بگذارند و علم را به زبان ساده بازگو کنند.
دکتر احمدی در مورد برگزاری ششمین همایش موزه علوم و فناوری که قرار است امسال در بصورت بین المللی برگزار شود گفت: بر اساس اهداف تعریف شده برای موزه و فعالیت آن در عرصه ترویج علم، همایش موزه برای ششمین سال متوالی در تاریخ ۱۴ الی ۱۶ دی ماه با شعار ” یادگیری مفاهیم علمی در موزه ها” و در محوریت رویکرد آموزشی و شعار جهانی ایکوم برگزار می گردد.
وی ادامه داد: این همایش با برگزاری کارگاه های تخصصی با حضور متخصصان خارجی و همچنین مشارکت با سفارت خانه های فارسی زبان برای اولیتن بار بصورت بین المللی اجرا خواهد شد.
در پایان مراسم نیز اقای مدنی درمورد پروژه فصلی سار گفت: سار به معنی سخنگاه اندیشه های راهور است که قرار است بصورت فصلی بمنظور گردهم آوردن ایده پردازان علمی و فناوری و همچنین دادن انگیزه و شتاب به دیگران برای ارائه ایده توسط آنها برگزار می شود.
و وی این خبر را داد که سار تابستانه همزمان با روز ابوریحان بیرونی در تاریخ ۱۳ شهریور ماه برپا می شود و با شروع فراخوان علاقه مندان می توانند جهت شرکت در این مراسم ثبت نام کنند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست