آخرین اخبار

درمان بیماری بی‌‌اختیاری ادرار به کمک سلول مشتق شده از عضله

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

درمان زنان مبتلا به بی‌‌اختیاری ادراری استرسی با استفاده از سلول مشتق شده از عضله در پژوهشگاه رویان بررسی شد…

طبق مطالعات و تحقیقات پزشکان هرگونه‌ فعالیتی‌ که‌ باعث‌ افزایش‌ فشار در داخل‌ شکم‌ شود باعث ایجاد بی اختیاری ادراری استرسی می شود که امکان دارد برای مردان و زنان در همه سنین اتفاق بیفتد.
اما براساس آمار بدست آمده در مردان‌ به‌ ندرت‌ رخ‌ می‌دهد و‌ در زنان‌ مسن بسیار شایع‌ است‌. در مبتلایان به این بیماری پس از عطسه، سرفه، خنده، گریه و یا بلند کردن اشیا سنگین و غیره ادرار بی‌‌اختیار جاری می‌‌شود. درمان‌‌های مختلفی برای این بیماری وجود دارد مانند استفاده از آنتی بیوتیک‌‌ها، داروهای هورمونی و یا جراحی-های ترمیمی. اما تا کنون درمان قطعی برای این بیماری یافت نشده است.
پیش‌‌تر، تحقیقات در شرایط آمایشگاهی نشان داده بود که سلول‌‌ها مشتق از عضله می‌‌توانند در درمان این بیماری نقش موثری ایفا کنند.
به همین علت و به منظور وارد کردن نتایج تحقیقات به چرخه درمانی کشور، فرزانه شریف اقدس، فرزام تجلی، دکتر رضا مقدسعلی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان کارآزمایی بالینی استفاده از سلول‌‌های مشتق از عضله در درمان بی اختیاری ادرار را طراحی کردند.
در این کارآزمایشی، ۱۰ خانم که بدنبال ترومای گردن مثانه و یا پیشابراه و یا اپی سپادیاس مادرزادی (یک نقص مادرزادی در پیشابراه) مبتلا به بی اختیاری ادراری بودند وارد مطالعه شدند. در این مطالعه سلول‌‌های مشتق از عضله مخطط خود بیمار که در محیط آزمایشگاه کشت شده بود به محل دریچه مجرای پیشابراه بیماران تزریق شود. بیماران به مدت ۳۶ ماه مورد ارزیابی های کلینیکی و بالینی قرار گرفتند.
نتایج این مطالعه که در مجله بین المللی urology اروپا در ماه آپریل ۲۰۱۶ به چاپ رسیده است نشان داد، ۳ بیمار بهبودی کامل پیدا کردند، در ۴ بیمار بهبودی نسبی حاصل شد و ۳ بیمار به درمان پاسخ ندادند. هیچگونه عوارض جانبی در این بیماران مشاهده نشد. نتایج این مطالعه نشان می‌‌دهد درمان با سلول‌‌های مشتق از عضله می‌‌تواند یک روش ایمن و با کمترین عوارض در درمان بیماران مبتلا به بی اختیاری ادرار استرسی پیشرفته باشد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست