آخرین اخبار

ساخت ابزار پیشرفته آزمایشگاه روی تراشه با استفاده از الکترواسمز

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

پژوهشگران با استفاده از روش الکترواسمز موفق به ساخت ابزاری شدند که با استفاده از آن می‌توان اثرات هیدرودینامیکی را برای بهبود جریان در سخت افزارهای مبتنی بر میدان الکتریکی خارجی مورد بررسی قرار داد…

آیا تا به حال غذای خود را در حالیکه سروته ایستاده‌اید، خورده‌اید؟ شما با استفاده از حرکات موجی مانند پی‌درپی ماهیچه های حلقوی، لقمه‌های جویده شده را به سمت شکم خود هدایت می‌کنید.
در میکروابزارهای مکانیکی، این روش سبب انتقال مایعات بدون استفاده از یک پمپ مجزا می‌شود. استفاده از این روش انتقال مایعات در ابزارهای آزمایشگاه روی تراشه به‌دلیل اینکه فضای کمتری اشغال می‌کنند، بسیار ارزشمند است اما کنترل دقیق این روش انتقال مشکل است.
برای اصلاح و برطرف کردن این مشکل، محققان مرکز توسعه فناوری هندوستان در خراج‌پور از آنالیزهای نظری روان‌سازی به‌منظور بررسی اثرات هیدرودینامیک بهبود سرعت جریان در سخت افزار دودی مبتنی بر میدان الکتریکی خارجی استفاده کردند. این تحقیق که اثرات ادغام شده میدان الکتریکی و حرکت دودی شکل را بر روی سرعت جریان بررسی و ارزیابی می‌کند در مجلات معتبرچاپ شده است.
چاکرابورتی، استاد دانشکده مهندسی مکانیکی و مدیر مدرسه علوم و فناوری پزشکی می‌گوید: از طریق آنالیزهای نظری، ما نشان دادیم که با حفظ سخت‌افزار حرکات دودی‌ مشابه، از طریق تقویت ابزار با میدان‌های الکتریکی، می‌توانیم به یک کنترل‌پذیری جنبش پیشرفته از سرعت جریان دست یابیم.
به‌دلیل اینکه در ساخت میکروتوبول‌های موجود اغلب از الکترودهای اسپاترینگ بر روی دو انتهای لوله‌ها استفاده می‌شود، ایجاد یک میدان الکتریکی ساده و راحت است. هنگامی که میدان وصل می‌شود، این الکترودها از طریق جذب سیال باردار باعث جاری‌ شدن سیال می‌شوند.
چاکرابورتی در ادامه می‌افزاید: این روش می‌تواند به محققان در مطالعه انتقال هدفمند دارو، انتقال سیال زیست‌فیزیکی تقویت شده در بدن انسان‌ها و مشاهده و همچنین کنترل واکنش‌های شیمیایی کمک کند.
کارهای بعدی چاکرابورتی و تیم تحقیقاتی او شامل تجزیه و تحلیل حرکت ذرات باردار در محیط حرکات حلقوی الکترواسمزی می‌باشد که به دلیل برهمکنش‌های بین کشش سیالی ( جریان سیال از طریق میدان الکتریکی) و حرکت الکتروفورتیک ذره یک روش خلاقانه است. این محققان همچنین بر روی مهار کردن انرژی نانومقیاس، کیت‌های پرتابل میکروسیالی برای تشخیص‌های پزشکی سریع و ابزارهای میکروسیالی برای درک بهتر دینامیک فیزیولوژیکی سیستم‌های زنده مطالعه و تحقیق می‌کنند..

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست