آخرین اخبار

رونمایی از کتاب اهداف توسعه پایدار و شبکه ملی توسعه پایدار

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

در نشست کمیته راهبردی توسعه پایدار، کتاب اهداف توسعه پایدار و شبکه ملی توسعه پایدار همزمان با هفته محیط زیست رونمایی شد….

نشست کمیته راهبردی توسعه پایدار امروز (یکشنبه ۱۶ خردادماه) با حضور پرفسور جفری ساکس، مشاور مخصوص دبیرکل سازمان ملل در خصوص اهداف توسعه پایدار و مدیر شبکه توسعه پایدار سازمان ملل و معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد و در حاشیه ی این مراسم از کتاب اهداف توسعه پایدار و شبکه ملی توسعه پایدار همزمان با هفته محیط زیست رونمایی شد.
این کتاب مشتمل بر اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای تحقق اهداف توسعه پایدار، تطبیق سیاست های کلی محیط زیست نظام با این اهداف، ترجمه و اصل سند دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار به همراه شاخص های نهایی اهداف توسعه پایدار است.
همچنین شبکه ملی توسعه پایدار با سطوح مختلف دسترسی فضای مناسبی برای مشارکت همه ذینفعان در خصوص موضوعات توسعه پایدار و گفتمان سازی و اطلاع رسانی در خصوص موضوعات تخصصی و عمومی توسعه پایدار فراهم خواهد کرد.
بنابر این گزارش، مهناز مظاهری معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این مراسم با بیان اینکه ایران یکی از ۸۸ کشور جهان است که از سال ۲۰۱۳ در پروسه مشورتی سازمان ملل متحد برای تدوین دستور کار توسعه بعد از ۲۰۱۵، حضور دارد، گفت: در همین راستا و در سطح ملی نیز ایران با انتخاب شش استان به عنوان استان های محوری و دعوت نمایندگان سایر استان ها برای حضور در این استان ها به منظور شرکت در جلسات بحث و بررسی پیرامون تعیین اهداف ملی توسعه پایدار طی ۱۵ سال آینده اقدام کرد.
وی، دانشگاهیان، دولتی ها، بخش های خصوصی و عمومی و NGO ها را از جمله اعضای شرکت کننده در این گروه های کاری برشمرد و افزود: ایران در سال ۲۰۱۵ و پیش از پذیرش نهایی دستور کار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار، اقدام به برگزاری هشت جلسه جریان سازی اهداف توسعه پایدار به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست کرد.
مظاهری ادامه داد: پیرو این جلسات، چهار جلسه داخلی نیز در وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و کشور با حضور نماینده سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست درج اهداف توسعه پایدار در برنامه های ملی توسعه ای به ویژه برنامه ششم توسعه، همچنین بحث و بررسی پیرامون چالش ها، نواقص و کمبودهای موجود برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار همچون کمبودهای آماری و بودجه ای و تلاش برای یافتن راه حل مناسب برای رفع آن ها را از جمله مباحث مورد تاکید در این جلسات اعلام کرد.
در ادامه، رضا مکنون نائب رئیس کمیته ملی توسعه پایدار با اشاره به نقش کمیته ملی در تحقق اهداف توسعه پایدار، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی، سیاست های کلی محیط زیست را اعلام کردند که توسعه پایدار نیز در آن مورد تاکید قرار گرفته است.
مکنون با بیان اینکه دولت مصوب کرده است تا کاهش ۴ درصدی گازهای گلخانه ای بدون شرط و هشت درصدی با شرط رفع کامل تحریم ها و انتقال کامل تکنولوژی تا سال ۲۰۳۰ صورت بگیرد، اظهار کرد: این اقدام گامی مهم در راستای دستیابی به توسعه پایدار است.
وی با بیان اینکه در سطح حاکمیت و دولت موضوع محیط زیست و توسعه پایدار مورد حمایت ویژه است، خاطرنشان کرد: آب و محیط زیست به عنوان دو مولفه کلیدی در برنامه چشم انداز مورد توجه و تأکید قرار گرفته است.
همچنین گری لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران گفت: سازمان ملل تعهد خود به دولت و مردم ایران برای مساعدت در رسیدن به اهداف توسعه پایدار را اعلام می کند.
لوئیس با اشاره به حضور سازمان ملل متحد در ایران از سال ۱۹۵۰ تا کنون، افزود: در این مدت اقدامات مشترک زیادی انجام شده و اکنون نیز برای رسیدن به توسعه پایدار در کنار ایران هستیم.
وی اظهار کرد: باید شیوه هایی را اتخاذ کنیم تا مباحث توسعه پایدار با زندگی مردم ایران مرتبط و نزدیک شود.
نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران افزود: باید تلاش کنیم کمیته ملی توسعه پایدار، چشم انداز توسعه را با مصوبه اخیر سازمان ملل که در خصوص توسعه پایدار همسو است، به اهداف محقق شده تبدیل کند.
لوئیس با بیان اینکه توسعه ملی پایدار دارای ۱۶۹ شاخص است، ادامه داد: در این راستا، آژانس های سازمان ملل مشتاق هستند با کمیته ملی توسعه پایدار ایران و در راستای تحقق این اهداف تعامل داشته باشند.
وی افزود: ایران کشوری است که موسس سازمان ملل بوده و در منطقه حوزه گسترده ای دارد و مرکز کره خاکی و منابعی است که اکنون در خطر و تنش قرار دارد، اما جهت درستی را انتخاب کرده ایم زیرا سال گذشته چند رویداد بین المللی را شاهد بودیم که بر روی مسائل توسعه پایدار تمرکز کردند.
نماینده مقیم سازمان ملل در ایران گفت: اجلاس توسعه پایدار که سپتامبر سال گذشته در نیویورک برگزار شد، نشان می دهد دنیا می تواند خودش را سامان دهد و به توسعه پایدار درست برسد، اما اینکه سازمان ملل چه کمکی می تواند به ایران کند؛ سعی کردیم در این راستا خود را طوری برنامه ریزی کنیم که با ایران هماهنگ شویم.
وی ادامه داد: در چند ماه گذشته هماهنگی های خوبی داشتیم و چند آژانس سازمان ملل گام های خوبی برای همکاری با ایران برداشته اند، به عنوان مثال هدف شماره دو در توسعه پایدار، رفع گرسنگی و قحطی است که باید ببنیم فائو چه کارهایی می تواند در این راستا انجام دهد.
لوئیس گفت: ایران در ۳۰ سال گذشته در زمینه ارائه خدمات بهداشت عمومی پیشرفت های خوبی داشته است، قطعا ایران در روند توسعه با چالش های جدیدی مواجه می شود که به بیماری های غیر واگیر بر می گردد، همچنین در ۳۰ سال گذشته امید به زندگی در ایران از ۵۱ سال به ۷۱ سال افزایش یافته است.
وی افزود: در ۳۰ سال گذشته تنها کشوری که از اهداف توسعه انسانی جلوتر بود، ایران است، در این مدت تحول منطقه شهری ایران را شاهد بودیم.زیرا تا ۳۰ سال گذشته ۳۰ درصد مردم شهرنشین بودند اما اکنون ۷۰ درصد مردم شهرنشین هستند و البته باید تمام سیستم های لازم برای شهرنشینی این جمعیت فراهم شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست