آخرین اخبار

انتشار ششمین شماره ماهنامه “دانش بنیان”

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

ششمین شماره ماهنامه «دانش بنیان» ویژه خردادماه ۱۳۹۵ با نگاهی ویژه به نقش اقتصاد دانش بنیان در پیشبرد اقتصاد مقاومتی، منتشر شد….

ششمین شماره ماهنامه «دانش بنیان» ویژه خردادماه سال جاری با نگاهی ویژه به نقش اقتصاد دانش بنیان در پیشبرد اقتصاد مقاومتی، منتشر شد.
«پیشرفت» و «مشورت» انگار دو پای ماندگاری انسان هستند. پیشرفت نیازمند مشورت است و مشورت لازمه پیشرفت.
سرآغاز ششمین شماره ماهنامه «دانش بنیان» هم به اهمیت این موضوع پرداخته شده است. البته توجه به اقتصاد دانش بنیان در پیشبرد برنامه اقتصاد مقاومتی هم، جای ثابت اش را در این نشریه پیدا کرده است و در سال «اقدام و عمل؛ اقتصاد مقاومتی» توجه جدی تر به این مقوله شده است.
پرویز کرمی سردبیر «دانش بنیان» در شماره ۶ این ماهنامه، سرمقاله اش را درباره اهمیت مشورت نوشته است: «هر مدیر مدبری محتاج است تا حرف دیگران را بشنود و در عقل نظری و عملی با صاحبان خرد مشورت کند. اینکه مدیری اشتباه کند، نمی شود و نباید بر او خرده گرفت.» و نتیجه گرفته است: «اگر مدار کارها بر تخصص و فن و دانش باشد، خود به خود میزان خطا و اشتباه پایین می آید… اگر بنیان امور بر دانش باشد، کار کشور با هزینه کمتری به افق های رشد و توسعه دست می یابد.»
اما نه اینکه چون شعار امسال درباره اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی باشد، این مقوله، سال ها پیش در کشور ما مطرح بوده و تاکیدات زیادی نیز توسط بزرگان نظام بر آن شده است. بنابراین نه امسال، که هر سال می باید که اقتصاد مقاومتی سرلوحه فعالیت ها در بخش های مختلف به ویژه در خود اقتصاد باشد. در این میان فناوری نقش ناجی را دارد و گره های بسیاری می تواند که باز کند. از جمله در بخش نفت و گاز. رضا آذین در یادداشتی، اهمیت فناوری و نوآوری در صنعت نفت را رشته رشته کرده است و تاثیرش بر اقتصاد مقاومتی را یکی یکی، نشان داده است. مثلا نوشته است: «از هر جنبه که بنگریم، مساله نیاز حال حاضر و آینده نفت به فناوری و نوآوری کماکان به قوت خود باقی است. این صنعت برای ادامه حیات حرفه ای، بهبود ارزش افزوده و حضور فعال در عرصه اقتصاد ملی و بین المللی نیازمند به کارگیری فناوری های کلاسیک و نوین است.»
کمال اطهاری که از اقتصاددانان نام آشنای کشور است، در گفت وگو با دانش بنیان ششم گفته: «اقتصاد دانش بنیان، آینده ایران را تضمین می کند». به هر حال توجه اقتصاددانان به نقش مهم فناوری در اقتصاد، نکته ای است که اهمیت بسیار بالایی دارد و البته تا به حال کمتر در بخش های اقتصادی به این موضوع توجه شده است. اما خوشبختانه «دانش بنیان» پیرو تاکیداتی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر این موضوع داشته، تلاش خود را برای وارد گود کردن اقتصاددانان آغاز کرده است. اطهاری هم این اهمیت را در گفت وگویش به خوبی روشن کرده است: «اگر به گونه ای برنامه ریزی شود که در لایحه برنامه ششم توسعه اقتصاد دانش بنیان در ذهن قانون گذاران و مجریان قانون نهادینه شود، انگاه می توان امیدوار بود که اقتصاد کشور راهی جدید برای توسعه خود یافته است…»
مهدی عسلی هم از دیگر اقتصاددانانی است که چراغ دیگری از موضوع اهمیت اقتصاد دانش بنیان در پیشبرد برنامه اقتصاد مقاومتی را روشن کرده است. توجه به بخش خصوصی برای رونق کسب و کار و چابک کردن بدنه دولت نکاتی است که اقتصاد دانش بنیان به همراه می آورد و عسلی هم بر این نکته تاکید دارد و می گوید: «واضح است که بدنه دولت بهتر است چابک و کارآمدتر شود. این موضوع نقش بسیار مهمی در مقاوم سازی اقتصاد ایران دارد…»
رسول بیدرام استادیار گروه اقتصاد هنر دانشگاه هنر اصفهان، در سلسله مطالبی که درباره اقتصاد خلاق برای ماهنامه «دانش بنیان» نوشته، این بار به موضوع «رشد و توسعه شهر خلاق» پرداخته است. اقتصاد فرهنگ، کمک کننده و رونق بخش اقتصاد شهری است و کسب و کارهای خلاقانه را میدانی وسیع می بخشد. از همین رو، این پژوهشگر می نویسد: «سرمایه گذاران مایلند در شهرها و مراکزی مستقر شوند که دارای محیطی مطبوع، لذت بخش و برانگیزنده باشند. به بیان ساده تر، شهرهایی که حال و هوای فرهنگی زنده تری دارند، سرمایه گذاران بیشتر و کسب و کارهای پیشرفته تری را به سمت خود جلب می کنند.»
آنچه که امروز رونق کسب و کار کشورمان تشنه آن است، بهره مندی از تجربه ها و شکست ها و پیروزی ها و رازهای پیدا و پنهان کسب و کار است. ایران جوان، اینک پر از کسب و کارجویانی است که سوداهای بسیار برای موفقیت شغلی در سر دارند. «دانش بنیان» در گفت وگو با کارآفرینان فعال و بعضا موفق، تلاش دارد که این تجربه ها را آسان و ارزان در اختیار علاقه مندان قرار دهد. در شماره ششم این ماهنامه، چند گفت وگو در این زمینه انجام شده است که یکی از آنها، با رضا کرمی محمدی است. او «فرهنگسازی» را در کارش بسیار مهم می داند گر چه فعالیت اصلی او در حوزه زلزله است. یا محمدرضا خانی که یک کارآفرین ۲۵ ساله است تجربه های جوانی اش را در حوزه برنامه نویسی فروتنانه بازگو می کند. امیر رحیمی نژاد هم دیگر کارآفرین جوانی است که کسب و کاری که با همراهی دوستان اش راه انداخته، دشواری های راه اندازی یک کار فناورانه را نمایان کرده است تا راه برای روندگان دیگر، آسان شود.
این مطالب، تنها بخشی از محتویات «دانش بنیان» ششم است. گزارش ها و یادداشت های بسیاری در این شماره گنجانده شده است که برای علاقه مندان راه اندازی یک کسب و کار مناسب و فناورانه، درس ها و نکته های گرانقیمت بسیاری در خود دارد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست