اخبار ایران و جهان

کیوسک کتب علمی: آلودگی نوری

نوشته شده توسط سید محمد حسین خلیلی

کتاب «آلودگی نوری» اثری متفاوت در حوزه محیط‌زیست است. این کتاب به کوشش مهندس سید حامد میرزا خلیل نگارش شده است. شاید واژه آلودگی نوری به اندازه دیگر آلودگی‌ها برای ما آشنا نباشد.

مگر نور هم آلودگی دارد؟

مواردی مثل آلودگی صوت، آلودگی هوا، آلودگی آب برای ما بسیار آشنا هستند و اثرات آنها را می‌شناسیم؛ اما غالباً در مورد آلودگی نوری و اثرات بسیار مخرب آن اطلاعی نداریم.
کتاب آلودگی نوری با رویکرد محیط‌زیستی و پرداختن به موضوعات مهمی نظیر اثرات نور مصنوعی بر انسان، حیوان و گیاه، روش‌های کاهش آلودگی نوری در یک‌شب رصدی و استفاده از فیلترهای کاهنده آلودگی نوری و روش‌های آماتوری و حرفه‌ای در اندازه‌گیری میزان آلودگی نوری شهرها در ۱۰ فصل برای استفاده علاقه‌مندان به مطالب علمی در حوزه مسائل محیط‌زیست منتشر شده است.
نویسنده کتاب که خود از فعالین حوزه نجوم است، سال‌ها با موضوع آلودگی نوری به عنوان یک مسئله دردسرساز برخورد داشته و این کتاب حاصل بیش از ۱۲ سال فعالیت در حوزه مبارزه با آلودگی نوری است و با هدف آگاه‌سازی عموم مردم و همچنین گروه‌های متخصص نسبت به اثرات مخرب آلودگی نوری بر انسان و محیط‌زیست تهیه‌شده تا بتواند تبعات ناشی از استفاده غیراستاندارد از منابع نورهای مصنوعی را به گوش مردم و مسئولین برساند.
«آلودگی نوری» توسط انتشارات آوای قلم با زبان علمی برای گروه‌های سنی دبیرستان و دانشگاهی نوشته‌شده است.

درباره نویسنده

سید محمد حسین خلیلی

دیدگاه شما چیست