اخبار ایران و جهان

“بزرگترین پروژه زیربنای تاریخ افغانستان” امروز افتتاح می شود

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

“سد سلما” بالاخره بعد از ۴۰ سال فراز و نشیب در ساخت آن، امروز با حضور محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و نارندرا مودی، نخست وزیر هند (۱۵ خرداد) افتتاح می‌شود.
سد سلما با ۲۰ کیلومتر طول و ۷/۳ کیلومتر عرض، دارای ظرفیت ذخیره بیش از ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب و تولید ۴۲ مگاوات برق است و پیش بینی می شود آب مورد نیاز ۷۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان هرات را تامین کند.
کشورمان و همچنین کشور ترکمنستان که در حال حاضر عمده مصرف‌کننده آب هریرود هستند، با احداث این سد مخالف هستند. زیرا ورودی آب سد دوستی که توسط این دو کشور بر روی هریرود احداث شده است را ۷۳ درصد کاهش می‌دهد. آب هریرود تامین‌کننده آب منطقه خراسان ایران است و در صورت احداث این سد، منبع تأمین آب این منطقه از بین می‌رود؛ ولی دولت افغانستان اعلام کرده نسبت به این نگرانی‌ها بی‌توجه است.
امروز در هرات تعطیل عمومی اعلام شده و اداره‌های دولتی این شهر تعطیل هستند.
دولت هند هزینه تخمینی این سد را بالغ بر ۱۷۷۵.۶۹ کرور روپیه هندی (معادل حدود ۲۹۰ میلیون دلار) را اعلام کرده که خود راسا آن را به عنوان کمک به بازسازی افغانستان پرداخت می نماید. یک کابل انتقال ۱۱۰ کیلوولت با طول ۱۵۷ کیلومتر ساخته خواهد شد تا برق تولید شده در این نیروگاه آبی را به شهر هرات منتقل کند، همچنین این سد دارای دریچه‌ای به عرض ۲۴ متر است.
سد سلما دارای سه مخزن آبی است که هرکدام به طول ۱۰ و عرض ۸ متر است. حوض ذخیره آب آن تقریبا ۲۲ کیلومتر طول و ۳ کیلومتر عرض دارد. ظرفیت این سد ۶۳۳ میلیون مترمکعب است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست