آخرین اخبار

تسریع در نمایش بافت سرطانی به کمک نانو ذرات

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محققان با استفاده از اصلاح‌سازی نانوذرات سیلیکایی متخلخل با مواد فلورسنت و اتصال آنها به سلول‌های سرطانی مثانه موفق به ایجاد تصاویر MRI با وضوح و کیفیت بالاتری شدند…

سرطان مثانه از شایع‌ترین نوع سرطان ها است، اما به‌طور کلی روش‌هایی که برای کنترل و مونیتورینگ آن استفاده می‌شوند، ناکارآمد و غیر دقیق هستند.
بطوری که روش‌های تصویربرداری امروزی تنها هنگامی منجر به شناسایی سرطان می‌شوند که حجم تومور به میزان قابل‌توجهی بزرگ شده باشد و اثر بسیار بدی بر روی ساختار بافت گذاشته باشد. در این زمان احتمالاً هزاران سلول تکثیر شده‌اند و یا حتی به مرحله دگردیسی رسیده‌اند. در این روش‌ها بیوپسی و انواع اسکن‌ها برای تعیین اثر درمان بر روی رشد سرطان لازم و ضروری هستند.
بر این اساس، محققان یک روش جدید را بر اساس فناوری عامل کنتراست نانوذره چندوجهی معرفی کرده‌اند و برای نشان دادن توان این نانو ذرات چند وجهی  آزمایشی برای سرطان مثانه در یک مدل موش انجام دادند.
این فناوری متکی بر مهندسی هسته سیلیکا مزومتخلخل با خصوصیات کنتراست روبشی ویژه و اصلاح‌سازی سطحی است که شامل مواد فلورسنسی و کنتراست تصویربرداری رزنانس مغناطیسی (MRI) است. ابعاد کلی این نانوابزار بسته به ترکیب در محدوده ۸۰ الی ۱۸۰ نانومتر است که دارای اندازه حفره ۲ نانومتر می‌باشد.
محققان برای تسریع و آسان کردن فرایند، نانوذرات سیلیکای اصلاح‌شده را با یک مدل سرطان مثانه شناخته‌شده ترکیب کردند. محققان نانوذرات را در معرض سلول‌های سرطان مثانه MB49 به صورت in vitro قرار دادند و متوجه شدند که ۷۰ درصد این سلول‌ها با نانوذرات برچسب‌‌گذاری می‌شوند. همچنین مطالعات in vivo برای سرطان مثانه مدل موشی نیز مطالعه شده است.
تحت شرایط آزمایشگاهی محققان نشان دادند که نانوذرات به‌طور قابل ملاحظه‌ای سبب بهبود کیفیت تصاویر MRI سلول‌های سرطانی می‌شوند. علاوه توان ‌براین با استفاده از نانوذرات پارامترهای تومور سرطان مثانه را می‌‌توان به‌صورت غیرتهاجمی و با دقت بالا مشخص و معین کرد. همچنین از آنجایی که ذرات زیست‌ تجزیه‌پذیر نیستند، تکرار تزریق لازم و ضروری نیست. این خصوصیت به محققان این امکان را می‌‌دهد تا ارزیابی‌های تشخیصی را در طول پروسه درمان سرطان پیگیری کنند.
تغییرات در سیگنال‌های MRI نشان می‌دهد که نانوذرات مزومتخلخل سیلیکایی تمایل دارند تا به میزان بیشتری در مقایسه با سلول‌های سالم مثانه جذب سلول‌های تومور سرطانی مثانه شوند. توزیع ذرات درون تومورها توسط میکروسکوپ فلورسنت تایید شد.
محققان امیدوارند که این نانوذرات جدید، یک راه جدید برای درمان و مونیتورینگ سرطان مثانه باز کنند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست