آخرین اخبار

کَلتِک از اپل شکایت کرد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

اپل با یک شکایک از جانب کلتک (Caltech) برای استفاده از تراشه‌های وای‌فایی که حقوق چهار اختراع ثبت شده‌ی این دانشگاه را نقض می‌کنند مواجه شد. کلتک ادعا می‌کند که اپل تقریباً در تمام دستگاه‌هایش از آیفون ۵ به بعد، دانسته از فناوری‌های اختراعات ثبت شده استفاده کرده و سود تجاری برده است. کلتک امیدوار است که بتواند فروش این کالاها را متوقف کرده و خسارات ناشی از این نقض حقوق ثبت را جبران کند. اپل به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.
کلتک می‌گوید که اختراعات ثبت شده‌اش با استانداردهای ۸۰۲٫۱۱n و ۸۰۲٫۱۱ac وای‌فای یعنی دو استاندارد جدید مجتمع هستند. این اختراعات در عین حال که سخت افزار مورد نیاز برای تأمین وای‌فای را ساده‌تر می‌نمایند، سرعت مخابره‌ی اطلاعات را نیز افزایش می‌دهند. حقوق این اختراعات بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ ثبت شده است.
این شکایت همچنین دامن شرکت برودکام (Broadcom) را نیز می‌گیرد. این شرکت سازنده‌ی تراشه‌های وای‌فای مورد استفاده در آیفون، مک‌بوک و سایر لوازم مورد استفاده‌ی اپل است. هرچند این شرکت هدف اصلی این شکایت است، اما آنطور که کلتک ادعا می‌کند به دلیل اینکه اپل  به عنون بزرگ‌ترین مشتری برودکام مسئول نزدیک به ۱۴ درصد درآمد این شرکت است، پای اپل هم گیر است.
دانشگاه‌ها معمولاً دنبال دعواهای حق ثبت اختراع به دلیل اینکه از یک اختراع ثبت شده‌ی قدیمی پولی در بیاورند نیستند. ا در سال پیش نیز مشکلی در این زمینه برای اپل ایجاد شد زمانی که دادگاه حکم به پرداخت خسارت ۲۳۴ میلیون دلاری اپل به دانشگاه ویسکانسین-مدیسون برای نقض حق ثبت اختراعی در مورد کارکرد پردازنده‌ها داد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست