اخبار ایران و جهان

کیوسک کتب علمی: به ژنوم خوش آمدید

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

کتاب انتخاب شده برای کیوسک امروز، یک کتاب در حوزه‌ی زیست‌شناسی است. دیوید روسفر از دانشگاه کلمبیای نیویورک راجع به این کتاب گفته: «این کتاب با نثر روان و خواندنی، فهم مهم‌ترین لحظه در تاریخ زیست شناسی را به خواننده ارائه می‌دهد. دوسال و یودل خدمتی واقعی به کسانی کرده‌اند که می‌خواهند در گفتمان بزرگی که اکنون در علم و پزشکی در جریان است شرکت جویند.»
نویسنده در این کتاب از آغاز سؤال‌هایی را مطرح می‌کند و با روندی آرام و ساده اما در عین حال جذاب سعی می‌کند به این سؤال‌ها پاسخ دهد. ژن‌ها و DNA به علت تأثیرشان بر سرشت ما پندار ما را تسخیر کرده‌اند. ژن‌ها و DNA واقعاً چقدر کنترل دارند؟ و تا چه اندازه فهم روزافزون ما از ژنوم انسان، این موضوع را که ما کیستیم و جهان را چگونه می‌بینیم؛ تغییر خواهد داد؟ آیان ژن‌های ما سرنوشت ما هستند؟ آیا ژنوم تقدیر ماست؟
دوسال و یودل می‌خواهند خواننده را به درون ژنوم برده و از رازهای آن پرده بردارند، همچنین آینده‌ی دنیا تحت انقلاب ژنومیکس را حتی در زمینه‌هایی مانند کشاورزی برای خواننده ترسیم می‌کنند. آنها از کشف ژن شروع کرده، به واحدهای ساختمانی و ردیفیابی ژن‌ها، توانایی خواندن رمز ژنتیک و ساخت DNA را توضیح می‌دهند. سپس به ژنوم و ردیف‌یابی آن می پردازند و کم کم به جایی می‌رسند که دنیای آینده‌ی پزشکی را تصویر می‌کنند. نویسندگان خوش ذوق این کتاب در فصل آخر ورود شما به ژنوم را خوش‌آمد می‌گویند.
خواندن این کتاب جذاب و پرمحتوای علمی را به شما توصیه می‌کنم.

مشخصات کتاب:
عنوان کتاب: به ژنوم خوش آمدید / راهنمای گذشته، حال و آینده‌ ژنتیک
مؤلف: راب دوسال – مایکل یودل
ترجمه: دکتر محمدرضا توکلی صابری
انتشارات: مازیار
تعداد صفحه: ۲۶۴ صفحه

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست