پزشکی و سلامت

بوی بد پا، ارمغانی ناخوشایند از باکتری ها

نوشته شده توسط فریبا اکرمی

یکی از مشکلاتی که گاه در محیط‌های عمومی و حتی محیط خانواده آزاردهنده می‌شود، بوی نامطبوع پاهاست که اطرافیان را گریزان می‌کند. اما چرا بوی بد پا ایجاد می شود؟
بوی پا زمانی ایجاد می‌شود که تعریق بیش از حد پا، پوشش کفش و جوراب را خیس می‌کند و عرق، محیط مناسبی برای رشد و ایجاد بوی بد فراهم می‌آورد. به طور کلی پای همه افراد ممکن است در هر دما و زمانی دچار تعریق و در نتیجه بوی نامطبوع شود، ولی نوجوانان و زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی در بدنشان، بیشتر در معرض تعریق پا قرار دارند. همچنین، افرادی که ساعت‌های زیادی در طول روز کفش به پا دارند، کسانی که استرس زیادی دارند و نیز افرادی که دچار اختلال تعریق بیش از حد هستند در معرض این مشکل هستند.
اما بوی بد پا نباید باعث خجالت ما شود. در واقع بوی بد پا یکی از علائم سلامت حیات ما است. این بو به چهار صورت شیرین، ترش، کلمی و پنیر مانند است. این بوهای شیمیایی توسط باکتری ها ایجاد می شود. متان تیولف یک ترکیب شیمیایی بوده که منجر به بویی شبیه پنیر چدار شده و در حال حاضر معروف به بوی سرکه یا ترشی می باشد. تولید محصولاتی نظیر پروپیونیک و بوتریک اسید نیز  در ایجاد بوی کلمی پا نقش دارد.
ایزووالریک اسید نیز باعث تولید بوی شیرین می شود. بینی ما انسان ها قادر به تفریق بوی طیف وسیعی از مواد شیمیایی است و بسیاری از ما قادر به شناسایی این بوها حتی در مقدار بسیار پایینی هستیم.
تعداد کمی از باکتری ها ساکن این عضو از بدن ما هستند. اکثر این موجودات دوست پا بوده و به جز بوی بدشان مشکل آزاردهنده ی دیگری برای ما ایجاد نمی کنند. دلایل سکونت این موجودات دراین ناحیه، گرم، مرطوب بودن و هم چنین تامین مواد غذایی مورد نیازشان از طریق پوست های مرده ی پا است.
در هر سانتی‌متر مربع از پای انسان، متوسط حدود ۶۰۰ غدد عروقی وجود دارد که تعداد آن نسبت به زیر بغل چند صد مورد بیشتر است. این غدد عروقی ترکیبی از نمک‌ها، گلوکز، ویتامین‌ها و آمینو اسیدها را ترشح می‌کنند. باکتری‌ها نیز بدون شک از چنین ضیافتی مشتاقانه استقبال خواهند کرد. البته این باکتری‌ها به جای اینکه ما را به ضیافتی مشابه دعوت کنند، از خود بوی بسیار نامطبوعی تولید می‌کنند.
این باکتری ها مدت کوتاهی بعد از تولد افراد ساکن این عضو شده و تا آخر عمر باقی می مانند. علاوه  بر این بوی آزار دهنده، آن ها یکی از موجوداتی هستند که در حفظ سلامتی پای انسان نقش دارند. باکتری ها با آزاد سازی چربی منجر به نرم شدن بافت پوست و همچنین با تولید آنزیم هایی که در تجزیه ی پوست های مرده نقش دارند، منجر به حفظ سلامت این عضو می شوند. علاوه بر آن با تولید پروتیئن های ضد میکروبی در دفاع از پا در برابر میکروب های مضر و بیماری زا، نقش دارند. این پروتئین ها شبیه آنتی بیوتیک هستند ولی با این تفاوت که بر باکتری ها اثری ندارند.
برای داشتن پاهایی سالم ما نیاز به این باکتری های سخت کوش داریم. مشاهده ی این باکتری ها با چشم غیر مسلح، کار بسیار دشواری است و تنها راه تشخیص حضور آن ها از طریق بوی تولیدی آن هاست.
تغییر این بو، علامتی مبنی بر تغییر این جمعیت میکروبی است. این تغییر بو ممکن است از حضور قارچ ها در این ناحیه نشات گرفته باشد. قارچ ها منجر به بیماری های بسیار وسیعی در پوست و ناخن پاها میشوند. چنانچه برای شما چنین اتفاقی بیفتد، سریعا نیاز به پزشک و دریافت دارو دارید.
این ۴ بوی طبیعی که ناشی از حضور باکتری ها بوده، بیانگر سلامت پای شما می باشند. با استفاده از خوشبو کننده هایی مانند پودر تالک، می توان از پراکندگی این بو در هوا بدون اثر بر جمعیت میکروبی جلوگیری کرد.
همچنین برای رفع بوی بد پا می توانید، جوراب نایلونی بپوشید. هرچند بهترین پوشاک نخی هستند، اما برای رفع بوی پا جوراب نایلونی بهتر است، چون اجازه باقی ماندن عرق روی پا را نمی دهد.
راه کار دیگر استفاده از کفی‌های بوگیر است. کفی‌های ذغالی کفش می‌توانند بوی کفش را بگیرند. اما باید با جوراب نایلونی استفاده شود، چون در غیر این‌صورت بو را فقط مخفی کرده‌اید. از بین بردن عرق نکته اصلی در از بین بردن بوی پا است.
پوشیدن کفش چرمی و خوردن غذای مناسب از دیگر روش های حذف بوی بد پا محسوب می شوند. در بعضی افراد خوردن غذاهای ادویه‌دار باعث ایجاد عرق و تولید بوی پا می شود. اگر شما هم در خوردن چیزهای تند افراط می‌کنید و نمی‌خواهید پایتان بوی بدهد، مرتباً پاها را با دقت بشویید.

درباره نویسنده

فریبا اکرمی

۳ دیدگاه

دیدگاه شما چیست