آخرین اخبار

برگزاری اولین کمیته همکاری های علمی ایران و ترکیه

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

با حضور وزیر علوم ،اولین کمیته مشترک همکاری های علمی و فناوری ایران و ترکیه در آنکارا برگزار شد….

به منظور عملیاتی کردن توافقات میان ایران و ترکیه در حوزه علم و فناوری اولین کمیته مشترک همکاری های علمی و فناوری این دو کشور با حضور دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و دکتر یکتا سراج رئیس شورای آموزش عالی ترکیه ، در شهر آنکارا برگزار شد.
در این نشست راهکارهای عملیاتی کردن همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در هفت زمینه مختلف توافق، و مقرر شد اقدامات عملیاتی در این زمینه ها آغاز شود .
انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک و تبادل بورسیه بین دانشجویان دو کشور ازجمله موارد مورد توافق در این نشست بود که بر اساس آن ۱۰ طرح تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه ها و استادان دو کشور عملیاتی شود و همچنین طبق توافق دو طرف ۵۰ بورس ۶ تا ۹ ماهه به دانشجویان دوره دکتری دو کشور به صورت متقابل اعطا شود. ارزیابی دانشگاه های ایران و ترکیه و همچنین گسترش زبان فارسی و ترکی استانبولی در دانشگاه های دو کشور از دیگر موارد مصوب بود که براین اساس مقرر شد ۳ استاد زبان فارسی از ایران و ۳ استاد زبان ترکی استانبولی از ترکیه به دانشگاه های دو کشور اعزام شوند .
بر اساس توافقات این کمیته مشترک ، با راه اندازی مرکز ایران شناسی حافظ توسط شورای آموزش عالی ترکیه در آنکارا و تشکیل کرسی زبان ترکی استانبولی در دانشگاه تبریز موافقت شد.
تبادل استاد برای فرصت های مطالعاتی بین دو کشور ، برگزاری دوره های مشترک تحصیلات تکمیلی بین دانشگاه های ایران و ترکیه واعطای مدرک مشترک وهمچنین برگزاری کارگاه های آموزشی و کنفرانس های مشترک از دیگر موارد توافق شده در این نشست بود.
همچنین دانشگاه تبریز از سوی طرف ایرانی و دانشگاه فنی گنبره آنکارا از سوی طرف ترک به عنوان دبیرخانه همکاری های علمی دانشگاهی دو کشوربرای پی گیری و اجرایی کردن توافقات حاصل شده تعیین شدند و مقرر شد نشست های این کمیته به صورت سالانه در تهران و آنکارا تشکیل شود.
وزیر علوم و هیئت همراه در ادامه این سفرضمن دیدار با وزیر آموزش ترکیه ، از دانشگاه آنکارا ، موسسه توپیتاک شورای علوم ، تحقیقات و تکنولوژی ترکیه بازدید و در کنفرانس “نقش دانشجویان ایرانی در ترکیه بر روابط ایران و ترکیه” و همچنین جشن فارغ التحصیلی دانشجویان ایرانی در ترکیه حضوریافتند.
گفتنی است در پی امضای یادداشت تفاهم همکاری های آموزش عالی بین وزارت علوم کشورمان و شورای آموزش عالی جمهوری ترکیه در فروردین ماه سال جاری در سفر رئیس جمهور ایران به ترکیه ، این کمیته مشترک همکاری های علمی وفناوری برگزار شد.
در این سفر دکتر حسین سالار آملی ، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی ، روسای دانشگاه های تبریز ، علامه طباطبایی و رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران وزیر علوم را همراهی می کردند .

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست