اخبار ایران و جهان

اولین کنفرانس ملی شاخص ها، ظرفیت تولید و صادرات گل و گیاهان زینتی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دانشگاه علمی-کاربردی سلمانشهر مازندران، وابسته به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با همکاری انجمن ترویج علم ایران، امروز و فردا، هشتم و نهم خرداد، میزبان اولین ”کنفرانس ملی شاخص ها، ظرفیت تولید و صادرات گل و گیاهان زینتی در استان های مازندران، گیلان و گلستان” می باشد.
در ابتدای مراسم افتتاحیه این کنفرانس که ظهر امروز در سالن همایش های این دانشگاه برگزار شد، دکتر مجتبی محمودی، رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران، ضمن خوش آمدگویی و خیر مقدم به میهمانان و مسئولین حاضر در مراسم در راستای تشریح عملکردهای مرکز آموزش کشاورزی سلمانشهر به سخنرانی پرداخت.
وی در ادامه ضمن تشریح تاریخچه و دستاوردهای این مجموعه اعلام کرد که این مرکز علمی-کاربردی در رشته های مختلف مربوط به حوزه گیاه شناسی دانشجو و دانش آموز می پذیرد. همچنین برگزاری آزمون سنجش و مهارت و شرکت حدود ۲۰۰۰ نفر در این آزمون از دیگر دستاوردهای این مجموعه عنوان شد.
دکتر محمودی برگزاری ۲۰۰ دوره آموزشی بهره برداران تحت نظارت وزارت جهاد و کشاورزی را از دیگر فعالیت های مهم مرکز آموزش کشاورزی سلمانشهر دانست.
در ادامه این افتتاحیه، دکتر اکرم قدیمی رییس انجمن ترویج علم ایران برای حاضرین به سخنرانی پرداخت و اهداف و برنامه های برگزاری این همایش را تشریح نمود.
وی متمایز بودن ایران از نظر برخورداری از گونه های مختلف گیاهی را از مواهب خدادادی و طبیعی کشورمان دانست و رشد دانش استفاده از گیاهان دارویی و طب سنتی در بین دانشمندان قرون گذشته کشورمان را ناشی از این تنوع گیاهی دانست.
دکتر قدیمی اظهار داشت که باید در حال حاضر یک بازنگری کلی در دید جامعه و مردم نسبت به استفاده از گیاهان زینتی رخ دهد و برگزاری این همایش در راستای عمومی سازی علم کاشت و نگهداری گیاهان زینتی به سبب ایجاد این بازنگری است.
رییس انجمن ترویج علم ایران یکی از منابع درآمدی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه را صادرات و فروش گیاهان زینتی دانست و کاشت و پرورش این گیاهان را از این جهت برای کشور پر اهمیت دانست که علاوه بر درآمدزایی و خاصیت دارویی این گیاهان، می توان به دید یک وظیفه ملی نیز به این دانش نگریست.
وی مقام هفدهم کشورمان در جهان در زمینه پرورش گیاهان دارویی را قابل تقدیر دانست اما رتبه یکصد و هفتم ایران در صادرات را زنگ خطری برای این صنعت و دانش در کشور اعلام کرد.
دکتر قدیمی، تاکید بر اهمیت تولید گیاهان دارویی، عمومی سازی این دانش، رونق دادن کسب و کارهای کوچک، اشتغال زایی، حضور در بازارهای جهانی، افزایش تعامل بین تولید کنندگان و صادرکنندگان و تبادل تجارب بین متخصصین و اساتید این حوزه را از اهداف اصلی این همایش برشمرد.
وی همچنین با ذکر این نکته که علم تولید گیاهان زینتی یک ثروت محسوب می شود به تشریح اهداف انجمن ترویج علم پرداخت.
دکتر اکرم قدیمی، در پایان ضمن تشکر و قدردانی از تمامی اساتید و مسئولین برای تشکیل این همایش و حضور در آن، ابراز امیدواری کرد که این همایش نقطه آغازی برای گسترش علم و دانش در حوزه پرورش گیاهان زینتی باشد.
در ادامه این مراسم مهندس ابراهیمی، رییس موسسه ابراهیمی و موسسه کنتیا و دکتر پژمان آزادی، رییس پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی ایران در زمینه اهداف و برنامه های پیش روی این همایش به سخنرانی پرداختند.
سه نشست اصلی در این همایش دو روزه که تا فردا نهم خرداد ادامه خواهد داشت، برگزار خواهد شد. نشست اول در زمینه تولید و صادرات گل و گیاهان زینتی، نشست دوم در زمینه اقتصاد و مدیریت در تولید و صادرات گل و گیاهان زینتی و نشست سوم در زمینه موانع و مشکلات تولید و صادرات گل و گیاهان زینتی و ارائه الگو برای صنعت گل در کشور تشکیل خواهد شد.
در این سه نشست که از صبح فردا آغاز خواهند شد، اساتید و متخصصان حوزه تولید، پرورش و صادرات گیاهان زینتی به سخنرانی و انتقال تجربیات می پردازند. این نشست فردا عصر با برگزاری اختتامیه به کار خود پایان خواهد داد.

+ بابت کیفیت پایین تصویر پوزش می خواهیم.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست