فلسفه و تاریخ علم

برگزاری کنفرانس «رویارویی علوم قدیم و جدید در عصر قاجار»

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در تاریخ شنبه و یکشنبه هفته آینده مصادف با ۸ و ۹ خرداد ماه، کنفرانسی با عنوان «رویارویی علوم قدیم و جدید در عصر قاجار» در محل پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران، برگزار خواهد شد.
موضوع این همایش رودررویی علم قدیم و جدید در عصر قاجار است. بر خلاف نظر کسانی که تاریخ علم دوران قاجار را تاریخ انتقال یک جانبه دانسته‌ها از غرب به ایران تصور می‌کنند و نقش جامعه علمی بومی را تنها ایستادگی در برابر آن می‌دانند، واکنش علم بومی در این دوران نه همواره به صورت مواجهه و مقابله بوده است و نه می‌توان چهره‌های بارز این علم را مظهر مقاومت جهل در برابر علم دانست.
با همۀ ضعفی که ایران در همۀ زمینه‌ها و از جمله علم، در این دوران به آن دچار بود، هنوز برخی از مراکز علمی فعال بودند و همچنان کار علم را به شیوه گذشته ادامه می‌دادند. وجود این مراکز و شخصیت ها که از این مراکز برخاسته‌اند، نقش فعالی که برخی از ایشان در ورود علم جدید به ایران ایفا کرده‌اند و تصوری که ایشان از علم و نقش اجتماعی و فرهنگی آن داشته‌اند، در نحوه ورود علم جدید به ایران و در نوع پذیرش و گسترش آن بسیار مؤثر بوده است.
هدف این همایش این است که دور از کلی‌گوییهای مرسوم، این رابطۀ پیچیده و چندجانبه را از راه مطالعات مستقیم و موردی در چند حوزه بررسی کند، تا شاید از این راه بخشی از تاریخ این دوران، که تا این حد به ما نزدیک اما ناشناخته است، روشن‌تر شود.
شرکت در این کنفرانس که از ساعات ۱۵ تا ۱۸:۳۰ در روزهای یاد شده برگزار می شود، برای عموم آزاد و رایگان می باشد.
این همایش در پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران به آدرس خیابان انقلاب، خیابان قدس، خیابان بهنام، پلاک ۲۳ طبقه پنجم برگزار می گردد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست