آخرین اخبار

رونمایی از قرص “یدو فولیک” بومی

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

برای اولین بار به همت و همکاری مشترک متخصصان و محققان صنایع دارویی، فرآورده دانش بنیان «یدوفولیک» از گروه فرآورده های دارویی ضروری دوران بارداری و شیردهی رونمایی شد…

ید یک عنصر طبیعی است که برای سلامت جسمی انسان بسیار حائز اهمیت می باشد.
علاوه بر این، مصرف این عنصر بدلیل جلوگیری از بروز مشکلات سیستم عصبی و افزایش ضریب هوشی کودکان به زنان باردار و شیرده تاکید فراوان می شود.
با توجه به نیاز ضروری زنان باردار به ید و افزایش میزان این نیاز در زمان شیردهی و به دلیل اینکه نمک یددار به تنهایی قادر به تامین این میزان ید نیست، لزوم استفاده از مکمل های حاوی ید در دوران بارداری و شیردهی توسط محققان سرشناس داخلی و خارجی تجویز می شود.
با توجه به پژوهش ها و تحقیقات بین المللی مشخص شده است که تجویز قرص حاوی ید در کنار اسید فولیک در دوران بارداری و شیردهی می تواند از ایجاد صدمات احتمالی ناشی از کمبود این دو عنصر در بدن جلوگیری کند.
در ایران نیز برای نخستین بار دارویی تحت عنوان “یدوفولیک” توسط محققان و متخصصان صنایع دارویی به تولید انبوه رسید و در حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، معاون غذا و دارو وزارت بهداشت، رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم از این دارو بومی رونمایی شد.
قرص «یدوفولیک» ترکیبی منحصر به فرد از ید و اسیدفولیک است که این ترکیبات در دوران پیش از بارداری، حین بارداری و شیردهی از مهمترین مواد مغذی و لازم برای رشد سیستم عصبی، بینایی و شنوایی جنین و نوزاد است. مصرف روزانه اسیدفولیک در این دوران جهت پیشگیری است. همچنین مصرف ید در رشد مغز و تکامل بینایی و شنوایی جنین ضروری است.
گفتنی است تولید قرص «یدوفولیک» به سفارش شرکت دانش بنیان «پژوهش کاو آفاق» در دستور کار قرار گرفت و مراحل فرمولاسیون این قرص در موسسه دانش بنیان تحقیقاتی و آموزشی نور (توان) انجام پذیرفت. همچنین فرآوری این دارو در مقیاس صنعتی و با کیفیت بالا در شرکت «درسا دارو» به تولید انبوه رسید.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست