آخرین اخبار

گشایش نخستین موزه چندرسانه ای صنعت برق در کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

نخستین موزه چند رسانه ای تعاملی برق کشور در موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز افتتاح شد …..

با حضور جمعی از مسئولان دانشگاه شیراز و صنعت برق استان فارس، نخستین موزه چند رسانه ای تعاملی برق کشور در موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز افتتاح شد .
این موزه دوازدهمین گالری موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی در شیراز است که علاوه بر نشان دادن تاریخچه صنعت برق فارس ، سیر تکامل صنعت برق را از ابتدای پیدایش تا چشم انداز آن در آینده دور به مخاطبان ارائه می دهد.
که هدف از اجرای این طرح ارتقا سطح دانش عمومی جامعه پیرامون پروسه تولید، انتقال، توزیع ومصرف انرژی الکتریکی و بحران انرژی در راستای بهینه سازی مصرف انرژی الکتریکی می باشد.
دکترنعمت الهی ، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز و طراح موزه برق بیان کرد: در این موزه با بهره مندی از تکنیک های چند رسانه ای و به نمایش گذاشتن قطعات نیروگاه تولید برق و دستگاه های تعاملی ، علاقه مندان می توانند با مفاهیم تولید، انتقال و توزیع برق و همچنین بهینه سازی مصرف انرژی آشنا شوند.
وی افزود: در این موزه یک ماکت راکتور هسته ای بوشهر با جزئیات دقیق از قلب راکتور هسته ای بوشهر و با قطر واقعی ۵متر ، فرآیند تولید الکتریسته را به نمایش می گذارد .
قابل ذکر است در این موزه به بررسی و معرفی تاریخچه صنعت برق ایران و استان (شناسایی تجهیزات مستعمل صنعت برق در بخش های تولید، توزیع، انتقال ومصارف صنعتی وتاریخی) وبررسی شاخص ترین روش های تولید انرژی الکتریکی رایج در جهان وشناسایی نیروگاه های گازی، فسیلی، سوخت ترکیبی و تکنیک های علمی وصنعتی تولید انرژی پاک–تجدیدپذیر- مشتمل بر انرژی خورشیدی، آبی، بادی، زمین گرمایی وهسته ای ومعرفی موارد فوق پرداخته شده است.
طی این مراسم تفاهمنامه میان دانشگاه شیراز و آموزش و پرورش فارس با هدف گسترش همکاری ها و بهره گیری بیشتر دانش آموزان از موزه های دانشگاه شیراز به امضا رسید.
گفتنی است موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز اسفند ماه سال ۱۳۵۳ تأسیس شد که شامل بخشهای جانوری، گیاهی، زمین شناسی، حشره شناسی، نجوم، تکنولوژی، آناتومی، تمبر و سکه و کارگاه تاکسیدرمی است که فعالیتهای آنها در سه محور آموزشی، پژوهشی و نمایشی صورت می گیرد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست