آخرین اخبار

امضای تقاهم نامه میان دانشگاه علوم و تحقیقات و پژوهشگاه نیرو

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

در راستای ارتباط صنعت و دانشگاه، تفاهم نامه ای میان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات و پژوهشگاه نیرو امضا شد….

تفاهم نامه ای میان دانشگاه آزاد واحد علوم وتحقیقات و پژوهشگاه نیرو به منظور استفاده از ظرفیت و پتانسیل این دانشگاه در راستای ارتقا و توسعه دانش و فناوری در حوزه صنعت برق منعقد شد.
دانشگاه واحد علوم و تحقیقات از جمله دانشگاه هایی است که با انجام و ارائه پایان نامه های تحصیلات تکمیلی در زمینه برق توانسته ارتباطی میان صنعت و دانشگاه ایجاد کند.
از این رو، با امضای این تفاهم نامه، پژوهشگاه نیرو متعهد می شود در راستای انسجام بخشی و حمایت از پایان نامه ها و رساله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و نیز پژوهش محققین پسادکتری حول محور پروژه های سیاست پژوهی و آینده نگاری مورد تأکید پژوهشگاه، در تحقق اعطای فرصت های پژوهشی، کرسی های تخصصی اهتمام ورزد.
واحد علوم و تحقیقات نیز متعهد می شود برای تسریع اجرای مفاد این تفاهم نامه شامل برنامه ریزی موضوع پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری و نیز پژوهش محققین پسادکترای در راستای موضوعات تحقیقاتی و طرح‌های پژوهشی دارای اولویت پژوهشگاه، اعطای فرصت های پژوهشی، کرسی های تخصصی و همکاری اعضای هیات علمی وابسته تلاش و همکاری کند.
پژوهشگاه نیرو در قالب این تفاهم نامه، از طریق انسجام بخشی و حمایت از پایان نامه ها و رساله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی، حمایت از فعالیت های پژوهشی اساتید دانشگاه را در اولویت قرار می دهد. به این منظور، موضوع پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری دانشجویانِ علاقمند به استفاده از تسهیلات طرح شده در این تفاهم نامه به گونه ای برنامه ریزی می شود که در ارتباط با اولویت های تحقیقاتی و طرح‌های پژوهشی پژوهشگاه باشد.
همچنین در قالب این تفاهم نامه و به منظور حمایت از پایان نامه ها و رساله های دانشجویان تحصیلات تکمیلی ، دبیرخانه هدایت و حمایت از طرح های پژوهشی پژوهشگاه نیرو، ضمن اعلام اولویت های تحقیقاتی و طرح‌های پژوهشی، تسهیلاتی را فراهم خواهد کرد تا دانشجویان و اساتید بتوانند از امکانات آزمایشگاهی پژوهشگاه استفاده کرده و یا با همکاری پژوهشگاه، برای انجام پژوهش در واحدهای صنعتی مستقر شوند.
براساس این گزارش اعضای هیات علمی وابسته،به صورت داوطلبانه و به پیشنهاد واحد علوم و تحقیقات در زمینه‌های مختلف آموزش، پژوهش، فناوری و خدمات مشاوره‌ای با پژوهشگاه نیرو همکاری خواهند داشت.
در این تفاهم نامه با تکیه بر حمایت از پژوهشگران پسادکتری ، مقرر شد ، پژوهشگاه در راستای سیاست حمایت از ایده های بدیع و نوآورانه و نیز برای تحکیم ارتباط میان دانشگاه و صنعت برق کشور، تلاش کند تا با بهره گیری از حضور اعضای هیات علمی و نیز اعضای هیات علمی وابسته، از تحقیقات پسادکتری، مشروط به آنکه در راستای طرح های پژوهشی دارای اولویت پژوهشگاه باشند، حمایت کند .
لازم به ذکر است پژوهشگاه نیرو به منظور حمایت از توسعه دانش و فناوری در زمینه‌های کلیدی و اولویت دار صنعت برق، به‌ویژه در حوزه‌های نوپدید و یا حوزه های دارای رشد سریع، فرصت‌های پژوهشی را تعریف کرده و برای دوره های زمانی نوعاً سه تا پنج ساله (قابل تمدید برای یک دوره دیگر) به استادان جوان و برجسته دانشگاه اعطاء می کند.
براساس این تفاهم نامه در خصوص اعطای مراتب و کرسی های تخصصی به استادان برجسته و صاحب تجربه ، پژوهشگاه نیرو متناسب با تخصص های کلیدی و اولویت دار صنعت برق، کرسی های تخصصی را تعریف می کند. مراتب استادی و کرسی های تخصصی مذکور از طریق ساز و کار تعیین شده از سوی وزارت نیرو به افراد منتخب اعطاء خواهد شد.
همچنین به منظور برقراری ارتباط پیوسته و هدفمند اعضای هیات علمی دانشگاه و پژوهشگران صنعت برق و پژوهشگاه، با هدف اعتلای پژوهش در کشور، دانشگاه و پژوهشگاه اقدام به ارائه فرصت مطالعاتی به اعضای هیات علمی/پژوهشگران خواهد کرد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست