آخرین اخبار

ریزگردها نیز قابل کنترل می شوند

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

گیاهانی مقاوم به شوری و خشکی برای کنترل ریزگردها به همت محققان دانشکده کشاورزی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان تولید شد…

گرد و غبار یا ریزگرد توده‌ای از ذرات جامد ریز هست که می تواند منشاء غبار، دود و غیره داشته باشد که در جو پخش شده و دید افقی را محدود می‌کند و برای بیماران تنفسی نیز بسیار زیان‌آور است.
در ایران سرچشمهٔ اصلی ریزگرد باد شمال است. این باد که از خرداد تا شهریور فعال است، در شمال خاورمیانه شکل می‌گیرد و بعد از آن به بیابان‌های عراق و سوریه رسیده تا خلیج فارس پیش رفته و ایران را نیز مورد هجوم خود قرار می دهد. طوفان های شدید بغداد عامل اصلی ریز گردها در سه دهه اخیر ایران اعلام شده است. ترکیب این غبار با آلاینده های شهری به ریزگردهای خطرناکی تبدیل می شوند که خطرات جبران ناپذیری را برای ایرانیان به دنبال دارد.
به دلیل پیشگیری و کنترل از این خطرات جبران ناپذیر طرح ها و تحقیقات فراوانی در زمینه ریزگردها، آلودگی آب، خاک و هوا انجام شده است.
یکی از این تحقیقات، پروژه تولید گیاهان مقاوم به شوری و خشکی بوده که به همت محققان دانشکده کشاورزی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان انجام گرفته است.
دکتر بیژن خلیلی‌مقدم، رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان در خصوص فعالیت‌های تحقیقاتی این دانشکده گفت: طرح‌هایی در خصوص کنترل ریزگردها در دانشگاه در حال انجام است اما به‌دلیل آن‌که این پدیده بسیار بزرگ و ناشی از تغییر اقلیم است با چند پروژه نمی‌توان همه ابعاد آن را شناسایی و کنترل کرد ولی به هر حال راهکارهایی برای کاهش اثرات آن وجود دارد.
وی در مورد پروژه اخیر در این زمینه، اظهار کرد: تولید گیاهان مقاوم به شوری و خشکی مانند برنج مقاوم به خشکی، طراحی فرآیندهایی برای تولید سوخت زیستی از گیاهان زراعی و پاک‌سازی آلودگی‌های نفتی به روش بیولوژیک از مهم‌ترین تحقیقات در حال انجام است.
خلیلی مقدم در ادامه گفت: ارتباط ضعیف صنعت و دانشگاه، یکی از چالش های مهم است که باید برای رفع آن ابتدا بخش صنعت نیازهای خود را مشخص و در قالب طرح پژوهشی به دانشگاه‌ها ارائه کند که دانشگاه بتواند در خصوص این طرح‌ها فعالیت داشته باشد.
وی در مورد طرح‌ کشاورزی موسوم به ۵۵۰ هزار هکتاری و توسعه نیشکر در استان، گفت: قابلیت تحقیقاتی و پژوهشی در دانشگاه رامین خوزستان برای ایفای نقش در این طرح‌ها وجود دارد و تاکنون کارهای بسیاری در حوزه های بیوتکنولوژی و اصلاح گیاهان زراعی و باغی، گیاهان زینتی، علوم خاک، گیاه‌پزشکی، گیاهان دارویی و علوم باغبانی و زراعت انجام شده اما هنوز همکاری‌های جدی در خصوص طرح ۵۵۰ هزار هکتاری شکل نگرفته است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست