فضا و نجوم

دیوارنوشته‌هایی بر تن آپولو؛ فضاپیمایی که انسان را به ماه برد

نوشته شده توسط متین میررمضانی

ارسال انسان به ماه یکی از پیچیده‌ترین ماموریت‌های فضایی تاریخ بشر است. جالب است بدانید که بدنه داخلی فضاپیمای آپولو – ۱۱، که «کلمبیا»، نام داشت، پوششی نداشت و به همین دلیل زمانی که نیل آرمسترانگ، باز آلدرین و مایکل کالینز در این فضاپیما وقت می‌گذراندند، یادداشت‌ها و محاسبات خود را بر دیوار آن می نوشتند.
حال مسئولان موزه ملی هوا و فضای اسمیتسونین تعدادی از این نوع نوشته‌ها را یافته‌اند. با اینکه این نوشته‌ها زیبا و دارای اهمیت نیستند، اما یافتن آن‌ها دستاوردهای بزرگ ماموریت آپولو را به ما یادآور می‌شوند. این نوشته‌ها شامل یادداشت‌ها، خط‌خطی‌ها و تقویمی از ماموریت آپولو می‌شود که بیش از چهل سال پنهان مانده بودند. آنها زمانی یافت شدند که کارکنان موزه اسمیتسونین، کلمبیا را برای مدل‌سازی سه‌بعدی از فضاپیما آماده می‌کردند.

دیوار نوشته های آپولو

با یافتن این نوشته‌ها، حالا کارکنان موزه اسمیتسونین در حال بررسی نوارهای ضبط شده ماموریت و ارتباط دادن آن‌ها با نوشته‌ها هستند. با این نوشته‌ها اطلاعات بیشتری از ماموریت شگفت‌انگیز و تاریخی آپولو در دسترس خواهد بود.
از جمله یادداشت‌های یافت شده محاسبات مایکل کالینز در بخش جهت‌یابی سفینه است. کالینز با استفاده از تلسکوپ و سکستانت آپولو به طرز ماهرانه‌ای موفق به ردیابی سطح نشین ایگل شد. یادداشت‌های کالینز گویای آن هستند که او با استفاده از داده‌های مرکز فرماندهی ماموریت هیوستون قادر به یافتن ایگل شده است.
یا در بخشی از دیواره این فضاپیما نوشته‌ای از مایکل کالینز دیده می‌شود: «فضاپیمای ۱۰۷، با نام مستعار آپولو ۱۱،‌ با نام مستعار کلمبیا، بهترین ناوی که به اینجا رسیده است. خدا حافظش باشد. مایکل کالینز خلبان بخش فرماندهی.»
از موارد دیگر یافت شده تقویمی است که روی آن تمام روزهای ماموریت آپولو به جز ۲۴ ژوئیه خط خورده است. ۲۴ ژوئیه روزی است که آپولو به زمین بازگشت و پس از فرود در اقیانوس آرام با موفقیت بازیابی شد. این تقویم را می‌توان در تصویری دیگر که روزهای بعد فرود فضاپیما گرفته شده، مشاهده کرد.

دیوار نوشته های آپولو

در فضاپیمای آپولو هر چیز جای مخصوص به خود را داشت. تمامی تجهیزات و الزامات فضاپیما در جای مخصوص به خود قرار داشتند. اما چیزی که مورد توجه کارکنان اسمیتسونین قرار گرفت، یافتن نوشته «کیسه های ادرار روز پرتاب» روی کمدی بود که به فیلترها و تسمه‌ها تعلق داشت. ظاهرا فضانوردان به دلیل دسترسی سخت سامانه دفع فضاپیما مجبور به تغییر کاربرد کمدهای فضاپیما شده بودند!

دیوار نوشته های آپولو

درباره نویسنده

متین میررمضانی

دیدگاه شما چیست