اخبار ایران و جهان

اقتصاد دانش بنیان، پلی به سوی آینده

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دومین هم‌اندیشی فعالان اقتصاد دانش‌بنیان و نوآوری با محوریت بررسی مسائل مالیاتی شرکت های دانش بنیان با حضور دکتر ستاری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در روز دوشنبه هفدهم اسفند برگزار شد.
با توجه به اعطای معافیت های مالیاتی به شرکت های دانش بنیان در سال مالی ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ که تعداد آن در سال ۱۳۹۲ به ۴۰ شرکت و در سال ۱۳۹۳ به ۱۲۹۰ می رسید، محوریت این نشست شامل ساز و کار اعطای معافیت مالیاتی به شرکت های دانش بنیان و پرسش و پاسخ پیرامون ساز و کارها و نحوه رسیدگی به درخواستهای شرکتهای دانش بنیان بود.
دکتر ستاری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حاشیه این نشست درباره ضرورت وجود شرکت های دانش بنیان و تولید ثروت از دانش، گفت: “کشور ما وارث اقتصادی بر پایه منابع کشور است که این امر باعث بوجود آمدن یک فرهنگ غلط در میان فعالان اقتصادی ما شده است.
اقتصاد دانش بنیان، همانطور که در ابلاغیه مقام معظم رهبری نیز آمده است، پایه اقتصاد مقاومتی است.
اقتصاد دانش بنیان، اقتصادی است که باعث تولید ثروت از دانش می شود و دیگر نیازی به فروش معادن، نفت و… نیست؛ چرا که در واقع امکان اداره کشور با فروش منابع کشور دیگر امکان پذیر نمی باشد. کشور ما با توجه به نیروی جوان فوق العاده و تعداد تقریبی ۵ میلیون دانشجوی خود می تواند باعث گسترش شرکت های دانش بنیان شود.”
دکتر ستاری در مورد گلایه دانشجویان از عدم حمایت بخش های خصوصی و دولتی خاطر نشان کرد: “در اقتصاد دانش بنیان قرار نیست طرح همه افراد بلافاصله تجاری شود. جوانان ما باید یاد بگیرند که در این راه باید هزینه کنند، برای رسیدن به هدف، چندین بار شکست خورده و دوباره برخیزند. بخش تجاری سازی با توجه به سنجش بازار، ایده و بخش فنی کار پیچیده ای است و مهم تر از آن بستری است که باید مهیا شود.
بستر مناسب شرکت هایی هستند که باید سرمایه گذاری ریسک پذیر انجام دهند. در سال گذشته فعالیت در سرمایه گذاری ریسک پذیر سبب ایجاد مراکز شتاب دهنده شد و در واقع این مراکز شتاب دهنده بستر مناسبی برای تبدیل علم به ثروت است و این مراکز در دانشگاه ها و پارک های فناوری مستقر می شوند. این یک فرهنگ جمعی است و باید گسترش یابد تا بتوانیم شاهد پیشرفت قابل توجه اقتصاد در حوزه شرکت های دانش بنیان باشیم.”
ستاری همچنین در مورد بازگشت نخبگان به داخل کشور نیز گفت: اکنون ۱۲۰ نفر از نخبگان دیگر کشورمان در حال بازگشت به کشور هستند.
وی افزود: ” پلتفرمی از اردیبهشت امسال جهت تعامل علمی و فناوری ایرانیان خارج از کشور پایه ریزی شد که یکی از بخش های آن مربوط به بازگشت نخبگان است. بیشتر این نخبگان که قصد بازگشت دارند هدفشان ایجاد یک شرکت دانش بنیان است و با توجه به داشتن برخی تجربه های علمی در خارج کشور و چشیدن طعم پیروزی و شکست، قصد عملیاتی کردن آن در داخل کشور را دارند.”
همچنین لازم به ذکر است، نخستین نشست هم اندیشی فعالان اقتصاد دانش بنیان  ۲۶ مهرماه سال جاری با حضور رئیس جمهوری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و حدود هزار نفر از متصدیان و فعالان شرکت های دانش بنیان در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران برگزار شده بود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست