پزشکی و سلامت

برترین تصاویر پزشکی و زیست‌شناسی ۲۰۱۶

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

بنیاد علمی تحقیقاتی ولکام در بریتانیا بهترین عکس‌های علمی سال ۲۰۱۶ را اعلام کرد. تصاویری که زندگی را از دید پزشکی و زیست شناسی به تصویر می‌کشند.
در زیر می توانید برخی از تصاویر برگزیده امسال را مشاهده نمائید.

مهندسی بافت کبد انسان

مهندسی بافت کبد انسان

بافت کبد انسان که در بدن موش مبتلا به آسیب کبدی رشد کرده است. بافت کبد انسان با خونی که از رگ‌های موش دریافت کرده شروع به رشد کرده است. پژوهشگران امیدوارند این کار روزی برای کمک به بیمارانی که نارسایی و از کار افتادگی کبد دارند.

رگ های چشم

رگ های چشم

خطوط سفید عنکبوتی شکل رگ‌های داخل چشم انسان هستند که برای بینایی حیاتی‌اند، اگر این رگ‌ها مسدود شوند یا خون و مواد دیگر از آنها به بیرون نشت کند بینایی با مشکل جدی روبرو می‌شود. پهنای واقعی تصویر دو سانتی‌متر است.

رشد استخوان

رشد استخوان

با رشد کودک استخوان‌ها هم رشد می‌کند و تغییر پیدا می‌کند. هر دایره داخل استخوان کودک را در سنین متفاوت نشان می دهد؛ عکس اول از چپ سه ماه پیش از تولد را نشان می‌دهد؛ سن کودک بیشتر می‌شود تا عکس سمت راست که کودکی دو و نیم ساله را نشان می‌دهد. این تصاویر از یک مجموعه استخوان قدیمی متعلق به قرن نوزدهم گرفته شده‌اند.

تشخیص سکته مغزی

تشخیص سکته مغزی

رگ گردن این فرد دچار گرفتگی شده است (رنگ سبز). وقتی رگ‌هایی که به مغز خون می‌رسانند دچار انسداد شوند به بخشی از مغز خون نمی‌رسد و دیگر نمی‌تواند کارایی لازم را داشته باشد و این یعنی همان سکته مغزی.

پروانه دم چلچه

پروانه دم چلچله

پروانه‌ها دو چشم درشت برای رصد هر نوع حرکت و دو شاخک برای بوییدن دارند. خرطوم دراز پروانه در عکس مثل فنر جمع شده اما وقت غذا باز می‌شود و شهد گل را مثل نی می‌مکد. عرض واقعی تصویر پتج میلی‌متر است.

سلول بنیادی انسان

سلول بنیادی انسان

سلول بنیادی قابلیت آن را دارد که به سلول‌های دیگر تبدیل شود. برای این عکس سلول استخوان لگن انسان در مخلوطی از مواد شیمیایی قرار داده شده تا محیط واقعی داخل بدن که سلول در آن زندگی می‌کند بازنمایی شود. عرض سلول پانزده هزارم میلی‌متر است.

ویروس ابولا

ویروس ابولا

ترشحات مختلف بدن (مثل خون، بزاق، ادرار) باعث انتقال ویروس ابولا می‌شوند. ویروس صد نانومتر (ده هزارم میلی‌متر) طول دارد، دویست برابر کوچکتر از بیشتر سلول‌هایی گه هدف آن قرار می‌گیرند.

سیم کشی مغز انسان

سیم کشی مغز انسان

بخش‌های مختلف مغز از راه‌های متفاوتی با هم ارتباط برقرار می‌کنند. این نقشه مغز (نمای پشتی) راه‌های ارتباطی دو نیمکره را با رنگ قرمز، راه‌های ارتباطی جلو و عقب مغز را با رنگ سبز و راه‌های ارتباطی مغز با سایر اعضای بدن را با رنگ آبی نشان می‌دهد.

داخل چشم انسان

داخل چشم انسان

تصویری سه بعدی از ته چشم انسان. این رشته‌های پر خون در ته چشم انسان برای بینایی ضروری هستند و پزشکان از تصاویری شبیه این برای تشخیص زودهنگام بیماری‌های چشمی استفاده می‌کند. طول این رگ‌ها یک دهم میلی‌متر است.

قفس کلاترین

قفس کلاترین

کلاترین نوعی پروتئین است که مواد مختلف را در داخل سلول جابجا می‌کند. هر سلول تعداد بسیار زیادی قفس یا سبد کلاترین دارد. وقتی به این قفس نیازی نیست به قطعات کوچکتری تبدیل می‌شود و وقتی به آن نیاز است دوباره سر هم می‌شود. پهنای هر قفس پنجاه نانومتر (صد هزارم میلی‌متر) است.

تقسیم سلول بنیادی مغز

تقسیم سلول بنیادی مغز

دایره‌ها مراحل مختلف تقسم سلول بنیاد مغز گورخر ماهی پیش از بیرون آمدن از تخم را نشان می‌دهند. به ساعت هشت نگاه کنید، از تقسیم این سول‌ها دو دسته سلول ایجاد شده، وقتی در جهت عقربه‌های ساعت برای دیدن مراحل مختلف این تقسیم سلولی حرکت کنید می‌بینید رنگ یک دسته از سلول‌ها بنفش می‌ماند اما یک دسته دیگر به سفید تغییر رنگ می‌دهد. عرض واقعی تصویر یک چهارم میلی‌متر است.

قلب گاو

قلب گاو

برش حفره‌های قلب گاو برای نشان دادن داخل آن. این قلب از بالا تا پایین ۲۷ سانتی متر طول دارد و تقریبا چهار برابر قلب انسان است.

منبع: سایت بنیاد ولکام

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست