فناوری

اهمیت چاپگرهای سه‌بعدی

نوشته شده توسط پوریا ناظمی

یکی از فناوری‌هایی که به‌سرعت در حال رشد و توسعه است، فناوری چاپگرهای سه‌بعدی است. ایده ابزاری که بتواند الگوهایی سه‌بعدی را با کمک مواد اولیه مشخصی تولید کند، سابقه طولانی دارد اما در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است.
این‌، یکی از حوزه‌های فناوری است که باید با چشمان باز، رشد آن را دنبال کرد، کاربردهای احتمالی و توان بالقوه‌ای است که فناوری چاپگرهای سه‌بعدی در اختیار ما قرار می‌دهند.
با رقابتی‌تر شدن و اقتصادی‌تر شدن این ابزارها شما در آینده‌ای نه‌چندان دور (که از هم‌اکنون شروع شده است) می‌تواند نقش این ابزارها را درون خانه خود مشاهده کنید. دیگر لازم نیست برای برخی از ابزارهای ساده به سراغ فروشگاه‌های مختلف بروید. به‌خصوص اگر سلیقه شما مبنی بر متفاوت بودن باشد می‌توانید ابزارهای تزیینی و کاربردی از لیوان نوشیدنی گرفته تا لباس میهمانی خود را با کمک نرم‌افزارهای مختلف طراحی کرده و آن را به پرینتر بسپارید.
اما این تازه آغاز کار است.
در سال‌های اخیر فناوری پرینترهای سه‌بعدی توانسته است حوزه‌های مختلفی را در اختیار خود قرار دهد. از چاپ کردن برخی از اندام‌های ساده‌ بدن مانند کلیه که می‌تواند نه‌تنها نیاز به پیوند کلیه را برطرف کند، تا پرینت کردن روکش‌های دندانی که در بسیاری از دندان‌پزشکی‌ها به امری تجاری بدل شده است و همین‌طور پرینت کردن بخش‌هایی از بافت‌های صورت برای جراحی‌های ترمیمی، تا پرینت بافت‌های پیچیده انسانی از جمله قلب که برخی از آزمایش‌های موفق در رابطه با آن انجام‌گرفته است، مسیر بی‌نظیری را در مقابل آینده پزشکی باز می‌کند.

پرینت سه بعدی برخی از اندام های بدن، گام مهمی در دنیای پزشکی به شمار می آید

پرینت سه بعدی برخی از اندام های بدن، گام مهمی در دنیای پزشکی به شمار می آید

به خاطر دارید یکی از نگرانی‌هایی که همیشه در زمینه مسئله کلونینگ قرار داشت و یکی از پی‌رنگ‌های رایج داستان‌های علمی تخیلی آینده‌نگر بود به این ایده مربوط بود که شاید با توسعه این دانش روزی افراد ثروتمند شروع به کلون کردن افراد مشابه خود کنند تا در مواقع بیماری از اعضای بدن آن‌ها استفاده کنند؟
فناوری پرینت سه‌بعدی پزشکی و پیشرفت‌هایی که تاکنون داشته و چشم‌انداز آینده آن با قطعیت چنین نگرانی را از پیش پای کلونینگ و آینده آن برمی‌دارد. در حوزه‌های مختلف دیگر نیز می‌توانید تأثیر پرینترهای سه‌بعدی را بیابید. در صنایع غذایی اکنون پرینترهای سه‌بعدی در مراحل ابتدایی خود می‌توانند برخی از غذاها را از ماده اولیه پرینت کنند. داستان «راهنمای مُفت سواری در کهکشان» نوشته داگلاس آدامز را به یاد دارید؟ درون آن سفینه اصلی چطور افراد هر غذایی را می‌خواستند به پرینتری دستور می‌دادند و می‌توانستند آن را تهیه کنند؟ خوب هنوز به آنجا نرسیده‌ایم.

با توسعه تکنولوژی پرینترهای سه بعدی، شاید دیگر نیازی به فراگیری آشپزی نباشد. :)

با توسعه تکنولوژی پرینترهای سه بعدی، شاید دیگر نیازی به فراگیری آشپزی نباشد.
🙂

(در ضمن اگر این کتاب را نخوانده‌اید حتما در فهرست مطالعاتی خود قرار دهید. چه کسی از خواندن کتابی که روی جلد آن نوشته «وحشت‌زده نشوید»، لذت نمی‌برد؟)
اما شروع کرده‌ایم. از همبرگرهای چاپی تا برخی از مغازه‌ها که در کشورهای مختلف فعالیت خود را آغاز کردند و شما می‌توانید با انتخاب شکل، طعم و عطرمایه ویژه خود، آب‌نبات‌های موردنظرتان را سفارش دهید تا در مقابل چشمانتان پرینت شود و آن‌ها را استفاده کنید.
اما این‌ها با همه جذابیتش بازهم ابتدای کار است.
فناوری پرینت سه‌بعدی اگر روند توسعه خود را حفظ کند برای ساخت قطعات بزرگ‌تر مورداستفاده قرار خواهد گرفت. تصور کنید انسان روزی تصمیم بگیرد واقعا در جایی مانند ماه، مریخ، روی یک سیارک، یا قمر سیاره؛ یک مرکز علمی یا شهرکی مسکونی بسازد. تنها راهی که بتوان چنین ساخت‌وساز عظیمی در چنان فضایی را انجام داد این است که خود را از انتقال ابزارهای و مصالح اولیه از زمین به مقصد نجات دهید. هرچقدر هم هزینه انتقال مواد از زمین به فضا کاهش یابد هم‌اکنون هزینه انتقال هر کیلوگرم بار به مدار نزدیک زمین بین ۱۷ تا ۲۷ هزار دلار است.
هرچقدر فاصله بیشتر باشد این عدد هم رشد می‌کند. اما با رشد فناوری پرینترهای سه‌بعدی طراحی‌شده بر اساس مواد اولیه محلی شما به‌جای بخش عمده‌ای از موادی که لازم است به فضا ببرید می‌توانید پرینترهای سه‌بعدی را ببرید که توان کار با مواد محلی را دارند.
برای مثال بخش عمده‌ای از بناهایی که روی ماه ممکن است ساخته شود از ماده اولیه خاک این قمر تهیه می‌شود و کافی است بتوانید آن‌ها را در مقیاس بزرگ پرینت کنید.
پرینت سه‌بعدی ابزاری بی‌نظیر برای شهرک‌سازی در فضا است. و البته که تنها کاربردش در فضا خلاصه نمی‌شود.
به سیل آوارگان و مهاجران و همچنینی آسیب دیدگان از بلاهای طبیعی نگاه کنید. یکی از مهم‌ترین مشکلات موجود اسکان آن‌ها در سازه‌هایی فوق‌العاده آسیب‌پذیر مانند چادرهای امداد است.

خانه ای که تمام توسط پرینتر سه بعدی ساخته شده است.

خانه ای که تماما توسط پرینتر سه بعدی ساخته شده است.

رشد فناوری پرینت سه‌بعدی این توان بالقوه را دارد که در آینده اقامتگاه‌های موقت یا حتی دائمی برای این گروه از افراد تهیه کند و درعین‌حال از همین‌الان بسیاری از معمارها به دنبال استفاده از این فناوری برای طراحی اقامتگاه‌های لوکس موردنظر خود هستند. این فناوری شاید یکی از مهم‌ترین فناوری‌های در حال رشد در دوران ما باشد که می‌تواند بر روی آینده ما و نحوه زیست ما تأثیر جدی بگذارد. به همین دلیل باید با توجه ویژه‌ای رشد و روند توسعه آن را دنبال کرد.

درباره نویسنده

پوریا ناظمی

دیدگاه شما چیست