فضا و نجوم

استفاده از پیل‌های سوختی فضایی در خودروهای اتریش

نوشته شده توسط متین میررمضانی

خودروهای حمل مرسولات درون شهری اتریشی ممکن است در آینده‌ای نزدیک از سوخت پاک بهره جویند. این خودروها برای تامین انرژی خود از پیل‌های سوختی پیشرفته آژانس فضایی اروپا استفاده خواهند کرد. این مورد نمونه‌ای دیگر از حضور فناوری فضایی در زندگی روزمره است.
اچ‌ای‌تی انجینیرینگ، شرکت متخصص حمل و نقل در اتریش، با همیاری مرکز هوافضای آلمان، خودروهایی بدون آلودگی و کوچک برای مکان‌های حساس ترافیکی طراحی کرده است. این خودروها که «سیتی‌لانگ- ای‌ام‌اف» نام دارند، علاوه بر کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی، قابلیت جابه‌جایی در مکان‌های کوچک و متمرکز شهری را دارند.
این برنامه از سال ۲۰۱۰ آغاز شده و امسال شاهد آزمایش دومین نمونه تولیدی در شهر کلاگنفورت اتریش و سپس وین خواهیم بود. با اینکه اهداف اولیه طرح، انتقال مرسولات است، اما یوهان هارتل، مدیر شرکت «اچ‌ای‌تی انجینیرینگ»، بر این باور است که طراحی آن به گونه‌ای است که می‌تواند برای انتقال سرنشین هم استفاده شود. او معتقد است؛ استفاده از این نوع خودروها فواید فراوانی دارد و می‌توان از آن‌ها برای سرویس‌های حمل‌ونقل در هتل‌ها، فرودگاه‌ها، پارک‌ها و سایر مکان‌هایی که کاهش سر و صدا و آلودگی اهمیت دارد، استفاده کرد.
پیل‌های سوختی با ترکیب عناصری همچون اکسیژن و هیدروژن منجر به تولید برق می‌شوند. سبکی و بازده بالا از عوامل محبوبیت آن‌ها در ماموریت‌های فضایی است. مکس شاتز، مهندس پیل‌های سوختی و باتری در آژانس فضایی اروپا می گوید که هدف این سازمان برای ماموریت‌های روباتیک و ماهواره‌ای توسعه پیل‌های سوختی است. او می‌گوید که مهندسان آژانس فضایی اروپا در حال بررسی پتانسیل این پیل‌ها برای ماهواره‌های بزرگ و ماموریت‌های انسانی هستند. وی با تاکید بر اهمیت آن‌ها اشاره می‌کند که بدون پیل‌های سوختی سفر به ماه و توسعه شاتل‌های فضایی امکان پذیر نبود.

درباره نویسنده

متین میررمضانی

دیدگاه شما چیست