پزشکی و سلامت

پایان سرطان (جهش غول‌آسای بعدی علم – بخش چهارم)

نوشته شده توسط پوریا ناظمی

درست است که هنوز بیماری‌های قلبی دلیل اصلی بیشترین تعداد مرگ‌ومیر در جهان به شمار می‌روند اما سرطان‌ها به دلایل مختلف یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی دنیای سلامت به شمار می‌رود.
از جمله این دلایل می‌توان به تنوع ‌بخش‌های مختلفی از بدن که سرطان مورد حمله قرار می‌دهد، تشخیص دشوار در مراحل اولیه در برخی از انواع خود و همچنین نقش داشتن عوامل ناشناخته محیطی احتمالی مانند آلودگی‌های مختلف یا مواد غذایی و نوشیدنی در شکل‌گیری آن و همچنین روندهای دشوار درمان یا کند کردن شیوع بیماری در بدن که باعث رنج فراوان برای بیمار و نزدیکان او می‌شود و در قیمت بالای داروهای درمان‌کننده یا مهارکننده بیماری و درنهایت به این دلیل که در بسیاری از موارد هنوز درمانی برای بسیاری از انواع آن پیدا نشده است، اشاره کرد.
تلاش برای درمان و مهار سرطان سال‌های سال است که در دستور کار نهادهای پزشکی قرار دارد. در برخی از موارد موفقیت‌های خوبی به‌دست‌آمده است اما این موفقیت‌ها در مقایسه با سرعت رشد بیماری و توسعه آن در بینت مردم سازگار نیست و همه این عوامل در کنار هم، یافتن درمانی قطعی برای سرطان را به یکی از اهداف جاه‌طلبانه جامعه علمی در سال‌های پیش رو بدل کرده است. جهش غول‌آسای بعدی در زمینه‌ی پزشکی که شاید به کابوس طولانی سرطان پایان دهد.
به گزارش سازمان جهانی بهداشت، هر سال نزدیک به ۸٫۲ میلیون نفر در اثر ابتلا به انواع مختلف سرطان جان خود را از دست می‌دهند و انتظار می‌رود در ۲ دهه آینده روند ابتلا به این بیماری بیش از ۷۰ درصد رشد داشته باشد. درعین‌حال ۶۰ درصد موارد جدید ابتلا به سرطان در مناطق آفریقا، آسیا و آمریکای مرکزی و جنوبی ظهور می‌کند و ۷۰ درصد قربانیان نیز متعلق به این مناطق هستند.
در بین انواع سرطان بیشترین پرونده‌ها به ترتیب متعلق به سرطان پستان، نایژه‌ها، سرطان پروستات، سرطان کلون و روده، سرطان مثانه و سرطان پوست است.
ماهیت بیماری سرطان و تنوعی که دارد باعث می‌شود یافتن درمانی نهایی برای آن به تلاشی نه‌تنها میان‌رشته‌ای که به تلاشی میان بخشی در تجارت نیاز داشته باشد و به همین دلیل تلاش برای غلبه بر این چالش به مدیریت فوق‌العاده بالا و ایجاد ارتباطی میان بخش‌های مختلف و در کنار آن، تأمین بودجه لازم و حمایت سیاسی لازم نیاز دارد.
سازمان‌ها و کشورهای مختلفی برنامه‌هایی را برای مقابله با این بیماری و پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای درمان آن آغاز کرده‌اند. یکی از آخرین آن‌ها تلاشی است که دولت آمریکا در سال ۲۰۱۶ آن را اعلام کرد. باراک اوباما رییس‌جمهور ایالات‌متحده در آخرین نطق سالانه خود در مقابل مجلسین ایالات‌متحده (سخنرانی گزارش وضعیت اتحادیه یا State of the Union) ضمن اشاره به این موضوع معاون اول خود، جو بایدن را، که به‌تازگی فرزند خود را به دلیل ابتلا به سرطان ازدست‌داده بود، مسئول مدیریت و پیگیری این پروژه کرد.
این تلاش باهدف پیدا کردن روش‌های کارآمد درمانی با مشارکت ملی نهادهای تخصصی سرطان، شرکت‌های زیست‌فناوری، شرکت‌های داروسازی و همین‌طور شرکت‌های بیمه قصد دارند تا بتوانند تا سال ۲۰۲۰ به موفقیتی اولیه دست یابند. موفقیتی که ازجمله شامل تولید نسل تازه‌ای از داروهای مؤثر برای مقابله با سرطان است.
این پروژه تنها یکی از پروژه‌های مربوط به درمان و مهار سرطان است و امیدهای زیادی وجود دارد که بتوان در سال‌های اخیر دریچه‌هایی را به روی مسیر درمان این کابوس چند قرن اخیر باز کرد.

درباره نویسنده

پوریا ناظمی

دیدگاه شما چیست