فناوری

فرستنده‌های دیجیتالی توان پایین در کشور تولید می شود

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

“صحا” بیان کرده در حال پشتیبانی از متخصصان ایرانی می باشد که اکنون مشغول تولید فرستنده‌های دیجیتالی توان پایین مورد نیاز سازمان صداوسیما می باشند.
صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک؛ یا همان “صحا” همچنین در اطلاعیه ای بیان داشته که : این نوع از فرستنده‌ها، جهت پخش دیجیتال تصویر (DVB-T/T٢) با توان‌های ١٠، ۵٠ و ١٠٠ وات بوده که صدا و سیما در حال جایگزینی فرستنده‌های آنالوگ قدیمی با این نوع از فرستنده‌ها است.
شرکت فناوری موج خاور، شرکتی است که مسئولیت ساخت این فرستنده ها را برعهده دارد.
محمد حسن افشاری مدیرعامل این شرکت در خصوص این پروژه ملی بیان کرد: 
تکنولوژی دیجیتال تصویر نسبت به سایر تکنولوژی­های دیجیتالی مانند تکنولوژی‌های ارسال زمینی (WiMax و ٣G)، تکنولوژی‌های کابلی(فیبری) و تکنولوژی‌های لایه‌ فضایی(DVBS) که در حوزه­ انتشار تلویزیونی ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند دارای برتری نسبی است. به طور مثال در حوزه­ی انتشار رسانه‌ای، تکنولوژی­هایی چون WiMax و ٣G قیمت بسیار بالایی برای راه­اندازی داشته ولی از کیفیت صدا و تصویر بسیار پایین‌تری برخوردار هستند و در عین حال هزینه جاری سنگینی برای مصرف­کننده دربر خواهند داشت.
وی افزود: همچنین در حوزه کابلی(فیبری) مشکل افت کیفیتی که در سایر تکنولوژی­های زمینی بود رفع شده ولی زمان و هزینه لازم برای آماده‌سازی استفاده از این تکنولوژی فوق‌العاده زیاد است. اما تکنولوژی دیجیتال تصویر، هم ارزان و هم دارای کیفیت مناسبی هستند و با توجه به مقررات جمهوری اسلامی ایران و همچنین اعتبارات در نظر گرفته شده توسط مجلس شورای اسلامی مبنی بر پوشش صد در صدی رسانه دیجیتال زمینی، در آینده تکنولوژی دیجیتال تصویر، بازار خود را خواهد داشت.
مهندس افشاری، درباره مزایای فرستنده دیجیتال نسبت به آنالوگ توضیح داد: استفاده بهینه از پهنای باند، امکان ارائه تصاویر با کیفیتی بسیار بالاتر، مالتی‌پلکس زمانی چند سرویس با یکدیگر، امکان ارائه سرویس‌های تعاملی، امکان رمزگذاری داده و دسترسی مشروط، امکان ضبط برنامه‌های تلویزیونی و امکان تلفیق با سایر محصولات حوزه‌ IT ، از جمله مزایای فرستنده‌های دیجیتال به شمار می رود.
وی همچنین خاطرنشان کرد: نیاز بالفعل سازمان صدا سیما، بیش از ٣١ هزار فرستنده پیش بینی می شود و در یک­ دهه آینده نیز یکصد هزار دستگاه فرستنده دیجیتال، مورد نیاز صدا و سیما خواهد بود، که حداقل ٨٠  درصد از این فرستنده ها را فرستنده‌های توان پایین (کمتر از ١٠٠ وات) تشکیل می دهند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست